Prokoukněme do jara

20.4.2013

Oči vyjadřují osobnost člověka. Jsou zrcadlem duše i odrazem vnitřního stavu organismu. A právě o nich si povíme v dnešním článku…

Základem dobrého zraku je kvalitní životospráva a dostatečný pitný režim!
Zrak umožňuje lidem a živočichům vnímat světlo, tvary, různé barvy a slouží k celkové orientaci v prostoru. Je to pro nás nejdůležitější smysl, protože 80% všech informací vnímáme právě zrakem.

Očím svědčí především beta-karoten, z něhož se v játrech stává vitamín A, dále vitamín E, skupina vitaminů B, hořčík a zinek. Tyto vitamíny a další stopové prvky obsahuje rakytník řešetlákový. Je k dostání ve formě čaje, sirupu či šťávy. Preventivně se má užívat ob den 1 čajovou lžičku. Na zinek i železo jsou bohatá dýňová semínka. Pokud nejste zrovna příznivcem chroupání semen, doporučuji užívání lisovaného oleje z nich, 5 x týdně 1 čajovou lžičku. Bez přísunu zinku se nemůže vitamín A přisvojovat. Mezi užíváním rakytníku a dýňového oleje by měla být alespoň 12 hodinová pauza, protože železo ničí vitamín E, což by byla velká škoda. Dostatečný pitný režim je také pro svěžest očí velmi důležitý.

Oči jsou mimo jiné také ukazatelem stavu jater
Oči jsou zcela závislé na stavu jater a hormonálního systému, především funkci pohlavní oblasti. Takže chceme-li mít ostříží zrak, nesmíme zapomínat na každoroční regeneraci jater a posilování pohlavních orgánů.

Oči je nutné zvlhčovat
V průběhu života se produkce slz značně snižuje. Vysušená oční sliznice bývá podrážděná, zarudlá a svědivá. Pro hydrataci vysušených a podrážděných očí je účinné zvlhčování vzduchu v místnostech. Také nedostatek spánku je příčinou otékání očních cév, které se projevují červenáním a vysycháním očí. Proto je kvalitní spánek nesmírně důležitý. Z přírodních prostředků, které mimo jiné pomáhají zvlhčovat oči je lněný olej. Je to skvělý zdroj omega-3 a omega-9 mastných kyselin, které jsou důležité pro zvlhčování očí. Slzy totiž neobsahují pouze vodu, ale i tuky a hlen, které oko chrání před různými vlivy. K tvorbě zdravých slz organismus potřebuje velké množství omega-3 mastných kyselin. Lněný olej užíváme 1 x denně 1 lžičku.

Záněty očí
Záněty očních spojivek (konjunktivitida) způsobují choroboplodné zárodky, zpravidla viry, občas i bakterie nebo dráždivé látky (chlór). Zánět spojivek můžou doprovázet i alergie. Typickými příznaky jsou zarudlé oteklé oči, které slzí a pálí. Často bývají slepené i okraje víček.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like