Od metliček ke křečovým žilám

17.2.2011

Popraskané žilky a křečové žíly jsou obecně považovány za kosmetický problém. Právě křečové žíly nejviditelněji odrážejí chronickou žilní nedostatečnost. Každá pátá osoba v ČR má nedostatečný žilní systém, který nezvládá dokonalý transport krve z nohou zpět k srdci. V Evropě i v Americe tato civilizační choroba postihuje každou třetí ženu a čtvrtého muže.

Krevní řečiště obsahuje dvakrát víc žil než tepen. Systém žilních chlopní a svalová pumpa umožňují návrat žilní krve z dolních končetin proti zemské přitažlivosti. Je-li některá ze složek systému nefunkční, dostavují se známky chronické žilní nedostatečnosti: unavené, ztěžklé a oteklé nohy, křeče v nich během noci, časté pocity napětí, mravenčení a bolest. Jde o důsledek oslabených žilních stěn – nejsou dostatečně pevné k tomu, aby plnily svoji úlohu. Zpomalený a nedokonalý transport krve zvyšuje tlak na žilní stěny. Příliš tenké a oslabené žilní stěny zvýšený tlak roztahuje, žilní chlopně (působící jako zpětné ventily krevního oběhu) se nemohou uzavírat. Další městnání krve v tkáních a v cévní soustavě vede ke vzniku metličkových varixů a křečových žil. Křečové žíly postihují ženy i muže, ženy však častěji. Žilní stěny slábnou věkem a působí na ně některé genetické vlivy, ale jejich stav především ovlivňuje nesprávný způsob života.

Křečové žíly = varixy dolních končetin Latinsky se vakovitě rozšířená, vinutá žíla a žilní městka označuje jako varix. Zpravidla jde o součást obrazu venózní insuficience dolních končetin, což je chorobný stav vzniklý při dlouhodobé nedostatečnosti žilního odtoku z nohou. Může být způsoben primárními i sekundárními varixy a stavy, které k němu vedou.

Ohrožují žíly nohou život?
Neléčené křečové žíly mohou vést k závažným stavům s trvalým a výrazným snížením kvality života jinak zdravých lidí. Problémy se ohlašují otoky kotníků, později i lýtek. V dlouhodobě oteklých končetinách se snižuje buněčný metabolismus, navracející se krev roztahuje i nejmenší kapiláry a v tkáních se kromě tekutin hromadí pigment. Na vnitřní straně lýtek a kolem kotníků se objevují barevné změny pokožky, která tvrdne a je ohrožena vypuknutím ekzému. Noha je mnohem náchylnější ke kožním defektům a k infekcím. Nejzávažnějším důsledkem žilních poruch může být bércový vřed.

Bércový vřed je dlouhodobě otevřená rána, která se vyvíjí zevnitř. Stačí málo: z drobného škrábnutí se snadno vyvine nehojící se stroupek a bolestivý, mokvající vřed. Nejčastěji postihuje lidi s vysokým krevním tlakem. Moderní metoda léčby spočívá v přiložení speciálního krytí rány – to v ní udržuje optimálně vlhké prostředí a podporuje hojení. V první, čistící fázi hojené bércového vředu se užívá obvaz, který odumřelou tkáň odstraňuje a ránu chrání před infekcí. Ve druhé granulační fázi podporuje tvorbu nové tkáně, ve třetí epitelizační fázi se aplikuje obvaz, který urychluje dělení buněk. Udržuje vlhkost a zabrání předčasné tvorbě strupu. I na rozvinuté bércové vředy pomáhají volně prodejné přípravky na bázi hydrofilního gelu s antioxidačními vlastnostmi.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like