Medvědí česnek – nutriční poklad

4.4.2014

Vedle detoxikačních potravin v naší kuchyni, jako jsou zázvor, kurkuma, olivy, brokolice, bílá ředkev, avokádo, rukola, čekankový puk, hlíva ústřičná, výhonky, řasy, míso nebo Kustovnice čínská, nesmíme určitě zapomínat na poklad, který nám nabízí sama jarní příroda. 

Rostlinka, která proráží pod sněhem již při prvních jarních slunečních paprscích, se jmenuje Medvědí ucho, nebo také Divoký česnek. Latinský název Herba Alii ursini. Je to opravdový poklad, který nám příroda nabízí po dlouhé, únavné a vysilující zimě. A není to jen člověk, kdo po zimě potřebuje správně nastartovat dobrý chod metabolismu a jarní detoxikaci. Proto se patrně na tuto rostlinku vrhají medvědi, jakmile po zimním spánku otevřou oči. Odtud také pochází název Medvědí ucho, protože se stává hned po zimě první potravou medvědů. Vidíte, i medvědi vědí, co je pro ně na jaře správné. Škoda, že lidé neposlouchají své tělo tak dobře jako zvířata. Jistě bychom byli zdravější.

Ale pojďme zpět k Medvědímu uchu. Najdete ho růst na stinných a vlhkých místech v lese. Má krásné, široké, ploché, svěže zelené listy s vysokým obsahem éterických olejů. Pro Medvědí ucho je typická jeho pronikavá vůně po česneku. Cibulka nedosahuje zdaleka velikosti klasického česneku. Z divokého česneku se zpracovávají právě listy. Jedno důležité upozornění: pokud vyrazíte do lesa pro tyto voňavé a velmi chutné listy, pozor na možnou záměnu za listy sněženek, které mají tvar podobný, ale bez česnekového aróma; navíc obsahují alkaloid colchicin, který je při větší konzumaci smrtelný. Listy Medvědího česneku jsou absolutním jarním elixírem. Účinně detoxikují a regenerují játra, jsou vápníkovou bombou, dále obsahují železo a kyselinu folátovou. Z vitamínů jsou zastoupeny silné antioxidanty vitamín C a beta-karoten, vitamíny skupiny B a také druhotné fytochemické látky se silným protinádorovým účinkem. Mědvědí česnek je účinným lékem proti jarní únavě, proto neváhejte a hurá do lesa, než vám ho medvědí snědí :-))

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like