Konopné receptury

24.6.2013

Před dvěma lety jsme zveřejnili sérii článků s tématem léčebného konopí a jeho účinků pro zdraví, zejména ve spolupráci s Mgr.Dušanem Dvořákem ze společnosti Konopí je lék. Jelikož jste nám k tématu konopí směřovali mnoho dotazů a reakcí, přinášíme nyní nejzajímavější receptury a s panem Dvořákem chystáme na příště rozhovor. V příloze k letnímu dvojčíslu najdete také další zajímavý návod – na silný extrakt z konopného květu, tzv.Fénixovy slzy a pár kvalitních konopných semínek.

Existují desítky způsobů, jak můžeme konopí zpracovat pro léčebné využití. Následující léčebné receptury přípravků z konopí pro vás připravila Libuše Bushka Bryndová a najdete je i na www.konopíijelek.cz společně s dalšími informace o léčbě konopím. Přípravky jsou odlišeny podle obsahu omamného kanabinoidu THC v daném přípravku, resp. pro daný přípravek je použita ta část rostliny konopí (ne)obsahující THC.

Konopný čaj (+ THC)

Konopí se velmi špatně extrahuje ve vodě, ale lze z něj připravit čaj, který má podpůrný účinek při léčbě jinými konopnými preparáty a lehce terapeuticky působí i samotný. Nápoj může mít i lehce omamný účinek. Psychoaktivní složka konopí THC má velmi špatnou rozpustnost ve vodě (2,8 g/litr), takže pro dosažení maximálního účinku čaje je třeba postupovat následujícím způsobem:

Rozdrtit 1 gram konopí (palice nebo směs palic a listů v poměru 1:4), nasypat do pekáče a dát na 10 minut do trouby předehřáté na 100°C (bílý papír ještě nezežloutne). Vsypat do půl litru vařící vody, nechat pomalu vařit 15 minut a přecedit. Nápoj je možno okamžitě pít, nebo jej lze skladovat až 5 dní v uzavřené láhvi v lednici.

Konopný odvar na koupele (+ THC)

Konopné listy (50 g) nahrubo nadrtit, nasypat do pekáče a dát na 10 minut do trouby předehřáté na 100°C. Vsypat do hrnce a zalít 2 litry studené vody. Přivést k varu a vařit 45 minut. Přecedit rovnou do koupele. Odvar má bronchodilatační efekt na průdušky, zmírňuje bolesti kloubů a uklidňuje podrážděnou pokožku. Zvlášť účinný je po přidání několika kapek esenciálního oleje z konopí.

Konopná mast (+ THC)

Použití: účinky protizánětlivé a hojivé, analgetické (proti bolesti), bronchodilatační a uvolňující (uvolňuje svalové napětí, křeče), na oděrky, povrchní říznutí, zanícené póry (akné), boláky vzniklé ucpáním žláz za uchem (i u zvířat), zarostlé nehty, kuří oka, opary, některé plísně včetně bílé nehtové, spáleniny, lupénka, atopický ekzém lehké artritické (do II. stupně) a revmatické bolesti, torticollis, bolesti zad bolesti zad a svalů záněty a otoky žil, křečové žíly, bércové vředy, proleženiny pohmoždění jako natlučené koleno, výron a svalové bolesti menstruační bolesti, hemeroidy chronický zánět hrtanu, začínající rýma, nachlazení, záněty uzlin a bolest v krku, při astmatických obtížích uvolňuje dýchání, migrény, bolesti hlavy ve veterinární medicíně se mast osvědčila při léčbě ekzému na kopytech.

Přísady: žlutá vazelína, listy a palice samičí rostliny – na 1 kg vazelíny 1/2 litru volně sypaných celých sušených listů, čtvrt litru sušených samičích květenství v polovině vazelíny 20 min smažit listy, nechat vychladnout, zalít vodou a vařit 2 hodiny ztuhlý tukový polštář nechat uležet 3 týdny provařit, scedit a promíchat se zbytkem vazelíny, přidat palice povařit ve vodní lázni 30 minut, nechat týden uležet a 2x opakovat scedit přes síto a plátno, nalít do kelímků možno přidat konopný olej, kadidlo, mentol nebo kafr – podle potřeby trvanlivost masti je maximálně 6 měsíců

Konopné mléko bhang (++ THC)

Účinnější nápoj z konopí než čaj je bhang, hojně rozšířený v Indii. Pro přípravu mléka bhang se používají buď jen palice, nebo směs palic a listů v poměru 1:4 – podle žádaného účinku. Bhang z palic má sice výraznější antiemetický a analgetický účinek, ale rovněž může být silněji psychoaktivní než čaj. Nejvhodnější je tento nápoj připravovat v hrnci na mléko s dvojitým dnem.

Rozdrcené konopí (20 g) nasypat do pekáče a dát na 10 minut do trouby předehřáté na 100°C. Rozpustit máslo (50 g) a na mírném ohni v něm osmažit konopí. Zalít mlékem (1 litr), přivést k varu a na mírném ohni vařit 1,5 hodiny. Přecedit přes síto a pak ještě jednou přes plátno. Nápoj lze ochutit skořicí, hřebíčkem apod. Skladovat v uzavřené nádobě v lednici maximálně 2 dny.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like