Joga pod mikroskopem – HUMANOLOGIE věda „člověčení“

27.5.2019
Jóga - Humanologie věda „člověčení“

Vítám vás v měsíci jarní krásy a rozkvetlých stromů, v měsíci lásky a v měsíci, kdy ne náhodou slavíme den matek a den rodiny.

Ráda bych se s vámi podělila o pár jogínských náhledů na ženství, mateřství, rodinu a partnerské vztahy, tzv. humanologii.
Yogi Bhajan, mistr, který v sedmdesátých letech přinesl kundalini jógu do západního světa, se především věnoval ženám, jejich síle, jejich intuici, vnitřní i vnější kráse. Předával jim cvičení a meditace na posílení a rozvoj jejich ženské energie, tzv. Adi Shakti. Což v překladu znamená „původní síla“. Adi Shakti byla na východě uctívána po staletí ve formě bohyně představující ženskou energii nekonečna. Žena je viděna jako manifestace této energie. Žena, žijící v souladu s těmito principy je žena, která dokáže plynout životem a v životních výzvách v plném půvabu a vědomí. Ne náhodou bývá bohyně zobrazována s osmi pažemi, jako alegorií ženského daru multitaskingu :-).
Yogi Bhajan organizoval speciální ženské kempy, kde neustále usiloval o to, aby ženy v sobě našly svoji přirozenou sílu, aby neměly potřebu chovat se ne půvabně a v závislosti na názorech ostatních. Taktéž připomínal významnost toho, že ženy ve své dokonalosti mohou manifestovat vesmírnou kreativní sílu a vytvořit nový život.

Přednášel o tom, jak důležité je během těhotensví chovat se meditativně, láskyplně, vnímavě. Jak v období, kdy je nový život v děloze, pevně spjat s matkou, vytváříme software na celý život, jak pomocí modlitby můžeme ovlivnit celý vesmír a nasměrovat tak osud našich dětí. Pro budoucnost celého lidstva práce nejdůležitější.

Pro inspiraci a zamyšlení vám předávám pár jeho citátů a názorů týkajících se humanologie, kterým jsem se rozhodla věřit a čekat, až nás věda doběhne a potvrdí je :-). Vždy si připomenu, že nejde pouze o dokonalost při cvičení, ale že právě díky našemu úsilí a disciplíně dostáváme nadhled, schopnost (ne)reagovat, schopnost vcítit se do ostatních, v každodenním životě, v práci, v rodině.
Bůh nežije v kostelích a kaplích, žije v útulných domovech.

  • Muž miluje ženu, protože jej inspiruje.
  • Manželsví je jóga nejvyšší
  • Žena je základnou laskavosti, vlídnosti, soucitu, péče, ošetřování.
  • Žena je ta, od které přebíráme hodnoty, ctnosti a přednosti.
  • Žena má 16× silnější projekci a záření, než má muž (a to i v tom negativním).

Celý článek najdete v tištěné Nové Regeně 05/2019.

You Might Also Like