Jak se stát perfektním rodičem

2.3.2013

Baby masáž
Baby masáž, baby jóga, baby refl exologie a budete- li si přát, i baby znaková řeč. Zdá se vám to příliš? Možná vás napadne, s čím přijdeme příště. Faktem ovšem zůstává, že dítěti dáváme najevo svou lásku především pomocí jemných doteků.

Polibky a pohlazeními promlouváme k jeho kůži a tělu a sytíme tak potřebu bezpečí a kontaktu s milující bytostí, naplňujeme jeho touhu po něze a citu. Promlouváme k němu nejen svým hlasem, ale také očima, tváří a rukama. Masáž a s ní související další dotykové terapie dovedně zapojují do komunikace kromě hmatového smyslu i smysl sluchový a zrakový. Kombinací hřejivého doteku, hlasu a úsměvu vytváříme pro děťátko unikátní zdroj lásky, energie a síly, jež jsou nutné k rychlejšímu fyzickému a emocionálnímu vývoji. Děti jsou malými, bezbrannými a zcela na nás závislými jen krátký čas – tak se to alespoň jeví při zpětném pohledu. A snad i proto prožíváme rodičovství velmi intenzivně. Ať už k němu přistupujeme s lehkostí a hravostí, nebo s vážností a zodpovědností, hledáme a pátráme po radách a zkušenostech, neboť chceme uspět a být perfektní nebo alespoň dobří. Alternativní dotykové terapie (jako jsou např. masáž a refl exologie) mají těchto rad v zásobě pro každou příležitost.

Připravili jsme pro vás sérii článků o dotykových terapiích pro miminka a děti a o jejich vzájemném doplňování se a kombinacích, jimiž můžete svým broučkům život obohatit, zpříjemnit a usnadnit, zvláště trpí-li kolikami, astmatem, rýmou, bolestmi uší či dásní při prořezávání se prvních zoubků.

1. Dotek něhy a lásky aneb Něco navíc o baby masáži
Baby masáž patří k tradičním rodičovským dovednostem kultur národů Afriky a Asie. Intuitivní masáž miminek zde provádějí matky od nepaměti, odborně zpracovaná masáž zaměřená na specifi cké potřeby novorozenců, kojenců a batolat se v západním světě objevila poměrně nedávno. V 70. letech minulého století se v Indii s pozitivními účinky baby masáže seznámil americký lékař Vimala Schneider Mc Clure, který zde studoval a praktikoval. Po návratu do USA vydal v roce 1979 o masáži pro kojence a batolata první knihu (Baby masáž – Příručka pro milující rodiče), a na něj pak v roce 1989 navázala Amelia Auckett s dalšími poznatky.

Masáž miminek se v Indii provádí denně, a to od prvních dnů života dítěte. Matka otočí drobečka na bříško a položí si ho na své natažené nohy. Nejprve důkladně celé tělíčko svého děťátka protáhne a pak s pomocí teplé vody a mýdla každou část drobného trupu pečlivě prohněte. Celá tato hrubá, zdánlivě až téměř surová procedúra může zjemnělým Evropanům a Američanům připomínat drhnutí prádla na valše, ale indická miminka, po masáži zabalená do plenek, tvrdě, klidně a poměrně dlouho spí a očividně prospívají. Masáž prováděná denně podporuje růst dítěte a jeho mobilitu, příznivě ovlivňuje krevní a lymfatický oběh, trávicí systém a dýchání. Protože masáž pomáhá při plynatosti a kolice, spí lépe miminko a s ním i celá rodina.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like