Zvířecí spasitelé lidských životů: Rohy, kosti, chrupavky: Proč žralok nikdy nedostane rakovinu?

1.7.2011

(3. díl nového seriálu)

Jeho hrozivé čelisti zná alespoň z obrázku každé malé dítě. Oceánologové ho nazývají dokonalým živým mechanismem. Oceán brázdil již před 400 miliony let a za tu dobu se příliš nezměnil. Kde byl tehdy počátek dinosaurům! Plaval v mořích, když se o veleještěrech Zemi ještě ani nesnilo, a plave v nich i 65 milionů let poté, co se z ní nenávratně ztratili. Ani dnes by mu nehrozilo vymření, kdyby… Kdyby evoluce nestvořila člověka.

Zažité rčení je třeba poopravit – nikoliv čert, to žralok nikdy nespí. A co víc – nikdy také nedostane rakovinu! Vzato přitom měřítkem délky historie lidstva, tento specifický rys vědci zpozorovali vlastně před okamžikem…

Je rok 1983 na v USA právě vychází převratná vědecká studie. Dva výzkumníci z Massachusetts Institute of Technology (MTI) v ní dokazují ohromující zjištění – chrupavka žraloka obsahuje zvláštní látku, která dokáže zamezit vývoji cévní sítě, jež vyživuje nádory. Zároveň v téže době nezávisle na nich hlásí vědci z Lékařské fakulty Harvardské university, že v případě, kdy se podaří omezit angiogenezi (vytvoření cévní sítě), zprostředkovávající výživu rakovinné tkáně a spojující karcinom se zdravými částmi organismu, lze předejít nejen růstu karcinomu samotného, ale i tvorbě metastáz ve zdravé tkáni. Dr. William Lane, známý americký badatel zabývající se výživou a průzkumem moře, se v této souvislosti snaží více než jedno desetiletí přesvědčit vědce, aby pečlivě prozkoumali účinky chrupavky žraloka.

V čem spočívá tajemství odolnosti žraloků? Jak již bylo řečeno, evoluce se jich příliš nedotkla. Rozhodně ne tolik, aby to stálo za zmínku. Jejich organismus jako by byl prototypem pro ostatní živočichy, příručkou s návodem na přežití. Dokonalá stavba, mimořádné smysly, vzrušující schopnost rozmnožování a neuvěřitelná odolnost vůči nemocem. To všechno stojí za faktem, že jedinými predátory žraloka, jedinými živočišnými druhy, kterých se musí bát, jsou jiný žralok a člověk.

Každodenní souboje na život a na smrt, potrhaná těla a jezera krve. Rány se však žralokům hojí velmi rychle, infekce spásající všechno živé na planetě jako by před jejich těly braly do zaječích. Důvod? Zvláštností imunitního systému žraloka je fakt, že neustále produkuje protilátky, jejichž hladina v krvi tudíž neklesá. Bakterie či virus se s nimi setkávájí okamžitě po vkročení do žraločího těla. To imunitní systém člověka povětšinou „spí“ a aktivizuje se jenom tehdy, když tělo napadne infekce. V okamžiku, kdy lidské krvinky teprve zjišťují, s jakým vetřelcem mají tu „čest“ a formují adekvátní šiky, ty žraločí čekají ne – přítele u všech vstupů jako po zuby ozbrojená varta.

Co tedy je možným důvodem toho, že zatímco 99 procent ryb může dostat rakovinu, organizmus žraloka jí s přehledem odolává? Proč vlastně tvoří kostru jejich těla pouze a jenom chrupavka? Co je na ní tak zázračného, že jim byla evolucí ponechána, ačkoli u vyšších tvorů ji nahradila kost? Krátce po objevu vědců z Massachusetts přikládá další polínko na důkaz unikátního složení žraločí chrupavky Carl Luer, biochemik ze Sarasoty v americkém státě Florida.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like