Život a zdraví v souladu s Lunou

1.6.2011

Luna, od dávných dob stříbřitá múza básníků, rádkyně zemědělců, nepostradatelná pomocnice bylinkářů, lékařů i kadeřníků. Už od nepaměti lidé věděli, jak fáze Luny ovlivňují počasí, plodnost a úrodu, hojení ran i růst vlasů. V dnešní uspěchané době se maximálně stihneme podívat na předpověď počasí, kdo by ještě hledal, v jaké fázi se bledá vládkyně oblohy nachází. Možná je to ale škoda, protože krátké seznámení s jejím vlivem a sladění se s jejím rytmem nám může velmi usnadnit život.

Dříve lidé žili přirozeným způsobem života v souladu s měsíčním rytmem. Hospodáři věděli , že setí a sázení je dobré za přibývajícího měsíce, hnojení za úplňku, hospodyně čistily a větraly matrace za ubývající fáze, což chrání před hmyzem a vytahuje vlhkost.

Neustále se měnící tvář Luny dala vzniknout mnoha výtvarným, literárním a filmovým dílům, nemluvě o pohádkách, ve kterých rusalky tančí za svitu měsíce, jeskyně se otvírají a vydávají ukryté poklady, vlkodlaci vyráží na lov. Má takovou sílu, že hýbe oceány. Bylo by kupodivu, kdyby neovlivňovala i lidské tělo, které se přibližně ze 70 % skládá z vody. A lidskou psychiku, jež sama o sobě je velkým oceánem citů a emocí.

Už Hippokrates zastával názor, že blázen je ten, kdo provozuje lékařské umění, aniž by věnoval pozornost hvězdám a oběhu planet. Tento řecký lékař totiž astrologii používal jako základ lékařského umění.

Seznámením se s lunárním cyklem a následně uvedením našeho života do společného souladu můžeme nejen předejít drobným nepříjemnostem a diskomfortu, ale také jej můžeme využít ve svůj prospěch, zkrátka trochu si usnadnit život.

Lunární cyklus
Lunární cyklus, tedy doba oběhu Luny okolo Země trvá 29 a ½ dne. Stejně jako přirozený ženský menstruační cyklus. Také latinské slovo mensis znamená měsíc. Lunární cyklus dělíme na čtyři základní fáze, i když astrologové počítají ještě s dalším dělením. Je to fáze novu, přibývajícího Měsíce, úplňku a dorůstajícího Měsíce. Každá z těchto fází má jiný vliv na psychiku i tělesné zdraví.

Novoluní
Takto je označována doba, kdy Měsíc není na obloze vidět, stojí mezi Zemí a Sluncem. Gravitační síly Luny a Slunce se sčítají a působí jedním směrem, vzrůstá schopnost detoxikace a léčivých sil v organismu, koncentrovaná energie v nás povzbuzuje inspiraci, sílu vůle, nutí nás „růst, jít dál“. Toto období je příznivé pro skoncování se špatnými návyky psychického i fyzického charakteru, ukončení přežitých vztahů. Je to nanejvýš vhodný čas k zařazení jednodenního půstu, kdy přijímáme pouze ovoce či ovocné šťávy a čistou vodu či bylinkové čaje. V lunárním kalendáři je označen jako černé kolečko.

První čtvrť – přibývající měsíc
Na obloze jej můžeme pozorovat jako srpek měsíce osvětlené, ke Slunci přivrácené strany ve tvaru D. Maximální účinnost má vše, co tělu dodáváme, doplňujeme, co je staví a posiluje. Důležité minerální látky a vitamíny náš organizmus lépe přijímá, hůře spaluje, tedy plánovanou dietu odložme až po úplňku, ale ten, kdo by naopak potřeboval přibrat, má v této fázi při správném rozvržení stravy větší šanci. Hromadí se nová energie, duševní síly vzrůstají. Nastává vhodná doba k uskutečnění nových plánů, obzvláště v zaměstnání a z finančního hlediska.

Úplněk
V této fázi již Měsíc urazil polovinu cesty kolem Země, vidíme jej v celé jeho kráse jako plný, zářící kotouč, v kalendáři je většinou značen jako prázdné kolečko. Dalo by se říci, že z poetického hlediska je toto období nejromantičtějším, přeje vyznáním lásky a zveřejněním důležitých rozhodnutí, započatých v první fázi novoluní. Nastává obrat od přijímání k vydávání, od rozšíření ke stažení na nejjemnějších úrovních v těle. Z hlediska lidské psychiky je to ovšem doba velmi neklidná, senzitivnější jedinci špatně spí, cítí úzkost či bolesti hlavy, psychické pnutí je na vrcholu, přibývá násilných činů, návštěv u psychologů, nehod. Zvířata bývají neklidná. Pro odpouštění a navazování nových přátelství je to zase doba velmi příhodná. Lidé jsou v tomto období totiž čitelnější, vystupují více jejich ryzí povahové rysy. Nastává vhodný čas hledat cestu k vlastnímu vědomí i nevědomí.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like