Zázračné boží dílo – HOUSENICE ČÍNSKÁ A HOUSENICE ČERVENÁ

11.3.2011

Říká se o ní, že je zázračné boží dílo. A protože se její podivuhodná forma existence prolíná mezi flórou a faunou, jakoby byla houbou i hmyzem zároveň, je jako živá, dvoujediná bytost. Nejen proto patří mezi nejzajímavější a taktéž nejtajemnější léčivé houby. Zvyšuje a podporuje imunitu organismu a napomáhá tak v boji proti vážným chorobám, skvěle funguje jako životabudič i afrodisiakum. Je údajně účinná proti dvěma stům druhům ochoření a nebyly u ní prokázány žádné vedlejší účinky. V Číně s dlouholetou tradicí, v Evropě léčivá houba budoucnosti.

Rod housenice (Cordyceps) patří mezi vřeckaté entomofágní houby, které parazitují v těle některého z vývojových stádií hmyzu, pavouků a dokonce na podzemní vřeckaté houbě jelence. Na šesti kontinentech v mnoha klimatických oblastech bylo zdokumentováno více než 680 druhů
housenic. Léčivé látky byly zatím zjištěny především u dvou druhů a to housenice čínské (Cordyceps sinensis), která se někdy prodává pod obchodním názvem yarsa gunba případně chóngcão (překlad jména z čínštiny znamená – zimní červ-letní tráva), a housenice červené (Cordyceps militaris). Housenice čínská parazituje převážně na larvách můry druhu Thitarodes armoricanus patřícího do čeledi hrotnohřídlecovitých, která se živí požíráním kořenů travin. Vývojový cyklus této můry trvá 5 let, z čehož většina období vývoje je ve stádiu larvy. Vlastní dospělec – můra – žije pouhých 25 dnů. Larvy hrotnokřídlece jsou infikovány buď dýchacími cestami, nebo ústy. Spóry housenice vyklíčí a rozrůstající se mycelium houby postupně využívá v průběhu několika let těla hostitele ke své výživě, až jej usmrtí. V následujícím roce, až se v létě zvýší teplota, vyrážejí z hlav usmrcených larev černohnědá stromata housenice. Tato černá stromata vyrážejí z půdy a mezi trávou se obtížně hledají na horských loukách od výšky 3800 do 6000 m nad mořem pouze v některých provinciích Číny (Tibet, Sečuán, Gansu, Hubei, Zheijang, Shanxi, Guizhon, Quinghai a Junan), v Bhútánu, a Nepálu. Nejhojnější výskyt housenice je zaznamenán v provincii Sečuán, ale největší kvality dosahuje houba sebraná na Tibetské plošině.

Jako první si účinků housenice povšimli pastevci stád jaků – dobytka osídlujícího vysoko položené pastviny Tibetu a Nepálu, kdy zaznamenali v jarním období zvýšenou sexuální apetenci těchto zvířat právě v souvislosti s konzumací housenice.

Léčivé účinky housenice čínské jsou známé po 2000 let. Byla považována za vrcholnou drogu TČM. První psaný záznam o housenici pochází z roku 620 n.l. za dynastie Tang, který se zmiňuje o bytosti, která se v průběhu roku mění v létě ze zvířete na rostlinu a naopak. První skutečný popis léčivých vlastností se objevil v roce 1757 za dynastie Qing, a zmiňuje použití housenice při léčbě ledvinových, plicních a srdečních chorob, léčbě mužské a ženské sexuální dysfunkce, hemoroidech, vyčerpanosti organismu, rakovině, škytavce, osvědčila se při urychlení hojení ran a při tuberkulóze. Používala se pro obnovení chuti k jídlu a prodlužovala věk.

[hidepost=0]

Pro sportovce i starší generaci
Nejčastěji používají housenici dvě skupiny populace – sportovci a starší občané. U sportovců se vychází ze zkušenosti čínských vytrvalostních atletek, které v roce 1993 vytvořily 9 světových rekordů při Všečínských sportovních hrách. Housenice u nich nepůsobila jako nepovolený doping, ale jako adaptogen, kdy působila na zvýšení aktivity buněčného ATP na rozdíl od dopingu pomocí kofeinu a amfetaminu, stimulujících centrální nervový systém. Napomáhá tedy ke zvýšení vitality, energetických hladin a výdrže. Starším lidem housenice pomáhá od bolesti a odstraňuje únavu. V pokusech, kde se porovnávala konzumace housenice s podáváním placeba na odstranění chronické únavy, se ukázal pozitivní vliv housenice oproti kontrolní skupině. Vedle odstranění únavy byly odstraněny i další příznaky jako je nesnášenlivost chladu, závratě, tinnitus, amnézie, k čemuž u kontrolní skupiny nedošlo. V současnosti se housenice užívá k pročistění ledvin, plic a při respiračních chorobách, kašli, k odhlenění, krátkodechosti a chronické bronchitidě.

Imunitní systém podporují glukany
Hlavními účinnými látkami v housenici jsou glukany – které právě účinně podporují imunitní systém v boji proti vážným chorobám. Pomáhá i při léčbě dalších vážných ochoření (tuberkulóza, lepra, AIDS a leukémie). Vedle glukanů obsahuje housenice nukleotidy (kordycepin), které nejsou přítomny v ostatních léčivých houbách. Účinné látky z houby zvyšují pomnožování erytrocytů, zlepšují také činnost jater a oběhového systému. Osvědčila se i při léčbě Lymeské boreliózy a karcinomu plic.

Housenice červená i v našich lesích
Zvýšený zájem o housenici čínskou nestačí pokrýt její přírodní zdroje, a proto se začala pěstovat housenice červená. Tvarem a velikostí se podobá housenici čínské, ale liší se svou oranžovou barvou. S touto houbou, jejíž stromata se objevují na larvách hmyzu, se můžeme setkat občas i v našich lesích. Pěstuje se v jednolitrových sklenicích na směsi sterilizovaných obilovin a pěstební cyklus je podstatně kratší než u housenice čínské. V posledních letech technologie umělého pěstování houby pokročila natolik, že produkce pěstované houby mnohokrát převládá nad houbou sbíranou v přírodě, a to podstatně snižuje její cenu.

Housenice se nekonzumuje pouze ve formě výtažků v tabletách nebo kapslích, ale může být i součástí pokrmů. V Číně je oblíbený tradiční recept na její kuchyňskou úpravu. Kachna se krmí 14 dnů housenkami napadenými podhoubím housenice, po několika dnech se kachna zabije a uvaří. Maso kachny je potom velmi křehké a polévka z takto krmené kachny má velmi příjemnou nasládlou chuť, a vedle toho i léčivé účinky. Stromata z housenice červené se zase s oblibou přidávají do drůbežích polévek. [/hidepost]

You Might Also Like

 • buy instagram followers 13.6.2021 at 12:40

  Very nice style and wonderful written content , nothing else we want : D.

 • instagram video indir 26.6.2021 at 20:51

  nice post brotherr

 • video indir 28.6.2021 at 18:07

  nice post brotherr

 • video indir 29.6.2021 at 8:10

  oo Nice broo

 • sameer 3.7.2021 at 6:35

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Great. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your hard work. cheap web hostingonohosting

 • instagram takipçi hilesi 24.7.2021 at 15:46

  Nice brooo

 • buy followers 8.11.2021 at 7:18

  Nice brooo

 • Buy Instagram followers 9.11.2021 at 13:36

  Nice brooo

 • buy instagram followers cheap 19.1.2022 at 8:47

  Very nice content posted by the author. I appreciate your effort to share this kind of useful information. Keep writing and best of luck for your upcoming posts and future