Vánoční tipy a inspirace

17.1.2011

Prosinec je magický měsíc a Vánoce představují jeden z jeho vrcholů. Osvětlená náměstí, blikající řetězce světel na obchodních domech a trzích, vůně nejrůznějších koření i nápojů podobně jako mihotavé plamínky svíček na adventním věnci a posléze i na vánočním stromku připomínají jedno: potřebujeme víc světla. V druhé polovině prosince vrcholí nedostatek slunečního svitu: dny jsou stále kratší a noci se prodlužují. Vstáváme do pošmourných rán a domů se vracíme za tmy.

Vánoce mají svůj původ ve svátku slunovratu – oslavy věčné skutečnosti, že se sluníčko vrací. Nedostatek optimismu a deprese bývají důsledkem nízké hladiny serotoninu v krvi. Doplní ji strava (čokoláda, těstoviny apod.), pohyb ve světlem zalitém prostředí (speciální lampy, procházka v jasném poledni), nebo léky (antidepresiva). Právě v závěru roku jsme značně vystresovaní prací a otupení nedostatkem světla. Podpora psychiky se hledá jen velmi těžko. Přitom ji moc potřebujeme.

Divy dělá koření a dobré víno
Jednou z nejsilnějších opor v životě zůstává láska. V šíleném kolotoči denních povinností zostřených o předvánoční gruntování, nákupy a pečení však na ni zapomínáme. Jako by byla jen materiálním statkem v hezky zabaleném dárku pod stromečkem. Avšak není!

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like