Úsměv řekne vše – o parodontóze

30.5.2013

Ve žhavé současnosti o každém z nás rozhoduje vzhled. Hodně vypoví úsměv.  V něm se zrcadlí nejen vnitřní, ale také vnější krása: především však bílé, lesklé a všeobecně půvabné zuby jako perličky. Že je každý nemá?

Zub obklopuje komplex navzájem těsně propojených tkání: dáseň, čelistní kost, která tvoří lůžko zubu, vazivo a zubní cement – vnější tkáně pokrývající kořen zubu. Komplex nazývaný parodont také tvoří závěs zubů, zajišťuje jejich fixaci  reguluje zátěž při žvýkání, plní funkce vyživovací i regenerační. Složitá struktura parodontu způsobuje, že je náchylný k četným onemocněním.

Zuby neštěstím jsou huby ( Jára Cimrman)
Skutečným strašákem současnosti je parodontóza /paradentóza. (Oba termíny jsou správné.) Ze studií vyplývá, že k ní má sklony 98% populace.

Většina vědců vidí příčinu onemocnění parodontu v měkkých a tvrdých usazeninách, jimiž se rozumí tzv. povlak (plak) a zubní kámen.

Měkký zubní povlak (plak) se skládá z mikroorganismů, jejichž minimální množství se objevuje 2 – 6 hodin po vyčištění zubů. K nim se přidávají odlupující se buňky sliznice a lepivý plak poté zuby obklopí. Neodstraní –li se  okamžitě a včas, přetváří se v zubní kámen. Aktivity bakterií v plaku vyvolávají zánětlivé stavy dásní a vedou ke vzniku dásňových, posléze i kostních chobotů. V neléčených dásních se zuby viklají, putují  a mohou i vypadnout (třebaže jsou zdravé).

Parodontální onemocnění gingivitida (zánět dásní)  se navenek projeví otékáním a krvácením dásní, které jsou citlivé až bolestivé. Pacienta nenapadne, že by měl zuby čistit urputněji, většinou se snaží dásně příliš nedráždit. Pokud se zánět neléčí, může dostat hypertrofickou formu: dásně zarudnou a bolí, projevují se problémy při konzumaci jídel studených, horkých i ostrých. Tento stav zpravidla pacienta k lékaři přece jen dožene a podle stupně postižení se odborně odstraňuje kámen i plak. (U hypertrofické formy se dásně korigují pomocí laseru.) Zároveň je nezbytné naučit klienta řádně o zuby pečovat, čistit zejména mezizubní prostory a masírovat dásně.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like