Únava a píchání v pravém boku

17.1.2011

Játra jsou výkonnou továrnou, která přeměňuje živiny přijaté potravou a omezuje působení škodlivých látek na jiné tkáně v těle. Tato největší žláza lidského těla váží u dospělého člověka zhruba 1,5 kg.

Právě játry protéká veškerá krev odváděná ze střev, játra se také jako první ocitají ve styku s látkami přijatými z potravy. V játrech se odehrávají reakce spjaté s přeměnou získaných živin do forem, jaké potřebuje tělo: nové sloučeniny sestavují z bílkovin, škrobů a tuků z potravy. Během uvedeného procesu vznikají odpadní látky, které se začleňují do žluče.

Tělo se tak samo zbavuje značného počtu nevyužitelných metabolických zplodin. A protože je žluč odváděna do dvanácterníku, nežádoucí látky se dostávají do tráveniny a jsou stolicí odvedeny ven z těla. Do krve přes střevní stěnu pronikají i další nežádoucí, ba přímo škodlivé složky. Jaterní buňky proto plní také roli detoxikační – spouštějí mechanismy vedoucí k rozkladu nebo přeměně těchto látek na organicky neškodné (např. jaterní buňky v případě vyšší spotřeby alkoholu produkují ve zvýšené míře enzym, který hladinu alkoholu v krvi snižuje).

Nezkoušejte, kolik játra vydrží
Žlučník – rezervoár žluči, produkované jaterními buňkami, má objem mezi 30–40 ml. Žluč obsahuje žlučové kyseliny a barviva, lecitin, cholesterol, karboxylové kyseliny, mucin, močovinu, kyselinu močovou a minerální soli (včetně bikarbonátu). Během dne játra vyprodukují 1–1,5 l žluči. Pokud se žluč příliš zahustí, vznikají blátivé zátky až kaménky různého složení, které brzdí detoxikační funkci jater, brání správnému mechanismu cholesterolu a uvnitř nich se mohou navíc skrývat viry, paraziti a další nebezpečné mikroorganismy. Játra mají sice značnou schopnost regenerace, avšak nemá cenu zkoušet, kolik vydrží. Jaterní funkce jsou totiž nenahraditelné.

Choroby jater postihují především jedince, kteří je chronicky zatěžují toxickými látkami (léky, alkohol, drogy), a lidi s nízkou úrovní hygieny. Nadále platí, že hepatitida A souvisí s nemytýma rukama.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like