Tuberkulózu mít či nemít?

2.7.2012

Tuberkulóza je vysoce infekční nemoc, jejíž příčinou je bakterie mycobacterium hominis, tzv. Kochův bacil. Může napadnout kteroukoliv část těla (např. ledviny, páteř, mozkové obaly, kosti), avšak nejčastěji zasahuje plíce. Název pochází z latinského tuberculum – hrbolek, nádorek. Lidově bývala označována jako tubera, souchotiny, úbytě (oubytě).

Nemoc se běžně projevuje v podobě tuberkulózních uzlin v postižených tkáních, její doprovodné projevy se liší podle formy onemocnění. Nejčastější je tuberkulóza plic, která se jeví jako zánět plicní tkáně: postižené části tkání podléhají rozpadu a na jejich místech vznikají kaverny (dutiny).

TBC se přenáší přímým stykem, dotykem s nemocným nebo kapénkami, jakmile osoba postižená aktivní formou nemoci kašle či jinak rozšiřuje do vzduchu své sliny. K nakažení nestačí krátkodobý kontakt se zdrojem infekce – bacily proniknou do cizího těla zhruba během čtyř hodin. Na druhou stranu je nutné připomenout, že v suchém prostředí bakterie TBC vydrží i několik dnů. Dospělí a mladiství s neoslabeným imunitním systémem zase nemusí mít tolik obav. Většina infekcí je symptomatická, latentní – jen jedno z deseti onemocnění přejde (není-li léčeno) v aktivní tuberkulózu.

Nejčastější symptomy
Kolem 80% případů tuberkulózy tvoří již zmíněná forma plicní. Ta je spojena s celkovým vyčerpáním organismu, které vyvolalo zduření lymfatických uzlin, provází je horečka (ráno vyšší, večer nižší) a nutkavý kašel, jímž může být mezi hleny vykašlávána také krev. Právě tato krev je velmi nebezpečná pro vysoký obsah bakterií, které mohou vyvolat další infekce. Jakmile tedy kohokoliv trápí kašel delší než 3 týdny, měl by navštívit příslušného lékaře (aniž by se obával TBC).

Pacient s TBC je velmi unavený, malátný, ztratil chuť k jídlu, hubne a potí se (zejména v noci). K dalším příznakům plicní TBC patří nepříjemná bolest na hrudi (unavené mezižeberní svaly ) spojená s dušností. V pozdějších stádiích onemocnění dochází k masivnějšímu vykašlávání krve.

[hidepost=0][/hidepost]

 

You Might Also Like