Tantrická tajemství starověké Indie

24.6.2013

V posledním – zimním dvoučísle Regeny jsem pro vás připravil článek „Tradiční tantra jako nástroj osobní transformace“. Seznámili jste se v něm s Bhagavanem Shanmukhou, zakladatelem a hlavním učitelem Shri Kali ašrámu v Indii a měli jste možnost se zlehounka dotknout podstaty tradičního tantrického učení. Tento velmi sofistikovaný systém pomocí nástrojů jako je jóga a meditace přirozeně integruje, podporuje a rozvíjí fyzický i energetický potenciál lidské bytosti. Pojďme se podívat trochu důkladněji do tajemství tantrického pohledu na svět a technik, které tantrikovi poskytují možnosti hlubokého sebepoznání, léčení a regenerace na všech úrovních.

Shri Kali – obraz 1.

Znovu se na chvíli přeneseme do malé ex-portugalské kolonie Goa, na jihozápadním pobřeží Indického kontinentu. Nedaleko jedné z nejjižněji položených goanských pláží, díky přírodní rezervaci stále ještě turisticky nedotčené, se nalézá budova bývalého penzionu Mata Shri, dnešní hlavní objekt Shri Kali ašrámu. Je kolem páté odpoledne, největší vedra pominula a plochá betonová střecha s plechových přístřeškem poskytuje příjemný chládek. Několik desítek studentů ašrámu zde každý den nachází útočiště pro jeden ze základních prvků vyučovacího programu – jógových asán.

Zapomeňte ovšem na obrázek z evropských jógových sálů, kde se jedinci s tváří staženou úpornou snahou snaží vměstnat do záhadných poloh a závistivě přitom pokukují po těch úspěšnějších. Tady je atmosféra úplně jiná.

Každý na své podložce pomalu plyne z jedné polohy do druhé, těla účastníků přirozeně respektují své vlastní možnosti, z uvolněných tváří vyzařuje hluboká harmonie, zavřené oči dovolují intimní spočinutí ve svém vlastním vnitřním posvátném prostoru. Mezi studenty se pohybuje lehkým krokem Bhagavan Shanmukha, jemně sem tam upraví polohu těla. Klidným a monotónním hlasem, pronikajícím něžně až do podvědomí provází své žáky lekcí meditace těla.

Jóga

Jak už bylo popsáno v předchozím článku, jógové asány jsou jedním z hlavních pilířů tantrické praxe. Proč?

Zkusme se nyní na chvíli oprostit od západního pohledu na jógu jako doplněk programu welness center, kde je toto starobylé umění prezentováno jako cvičení sloužící ke zpevnění těla a zlepšení pružnosti. To jsou pochopitelně příjemné atributy jógy, nicméně z tradičního hlediska se jedná pouze o vedlejší produkt.

Nepopírám, že pevné svaly a určitá míra flexibility se tantrikovi často hodí a například při praktikování prvků posvátné sexuality je to rozhodně vzácný dar. Ani při těchto cvičeních však nejde primárně o krkolomné pozice z Kámasutry, ale o budování vyšší hladiny energie a její vnitřní „rozvod“ po těle, kde se používá k regeneraci a posílení imunitního systému. I to je důvod, proč adepti tantry připravují své tělo jógovými asánami.  Neboť jóga ve své tradiční podobě je primárně o relaxaci a uvolnění, umožňující volné proudění esenciální životní energie.

A proto se ve Shri Kali ašrámu nazývá „meditace těla“. Asány ne„cvičíme“ ani ne„děláme“, nýbrž se do nich uvolňujeme. Tradiční tantra jóga respektuje přirozené limity našeho těla a pravidelnou praxí je rozšiřuje velmi jemným způsobem. Díky tomu, že máme zavřené oči, se vyhneme srovnávání s druhými a tím i většině zranění. Po dobré lekci jógy bychom se měli cítit jako po dobré masáži.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like