Spadněte až na dno… (pánevní)

25.9.2013

Máte bolavá záda, trápí vás inkontinence, menstruační bolesti, potíže při sexu, nebo se vám nedaří otěhotnět? Na vině může být špatně fungující pánevní dno. Pro ženy, které nerady polykají pilulky, nemají v oblibě chirurgické zákroky a hlavně se chtějí vyléčit jednou provždy, je jako stvořená metoda cvičení pánevního dna 3 × 3.

Nepomáhají vám při inkontinenci cviky na posílení pánevního dna z časopisu? Na výběr máte hormony nebo operaci, jinak si kupte inkontinenční vložky. Přístup západní medicíny, která se na nemocnou část těla dívá jako na porouchanou součástku a léčí problém, nikoliv konkrétního člověka, není úplně špatný, ale omezený určitě ano. Nejhorší na tom je, že leckoho ani nenapadne, že by to mohlo být jinak.
Metoda cvičení pánevního dna 3 × 3, kterou vyvinula a v průběhu několika let zdokonalila fyzioterapeutka, psychoterapeutka a lektorka jógy Renata Skálová, je rovněž založena na procvičování. Ale není cvičení jako cvičení. U této metody nejde o pouhé mechanicky prováděné prostocviky, ale o promyšlený systém propojující přístup moderní západní medicíny s pohledem psychosomatiky a moudrostí východních cvičení.

Mísa s ovocem
S metodou 3 × 3 se můžete důvěrně seznámit v kurzech Školy pánevního dna, kterou Renata Skálová před devíti lety založila. Dozvíte se mnoho pozoruhodných informací a hlavně zjistíte, jak důležité je dávat fakta do správných souvislostí, pro laika mnohdy překvapivých. Víte například, že cvičení zpevňující pánevní dno umí vyléčit rovněž únavový syndrom, vrátit tvořivost nebo zbavit strachu či vzteku? Že o momentálním stavu vašeho pánevního dna vypovídá ploska nohy? Ano, plochá noha znamená také ploché, tedy pokleslé a líné pánevní dno.
„Pánevní dno není jen sval zodpovědný za udržení moče, pokles, bolesti v kříži, zdravou sexualitu. Odpovídá také za ženské emoce. Lze ho popsat jako svalovou misku na dně naší pánve, v níž jsou jako ovoce v míse uloženy ženské orgány. Má podobu květu, který se při dýchání otevírá a zavírá.“ Renata Skálova záměrně nepopisuje pánevní dno slovy z učebnice anatomie, ale přirovnává ho k živému organismu. Je snazší si vytvořit vztah k něčemu živému. A o to jde ve Škole pánevního dna především – aby si ženy vytvořily k této často opomíjené části těla vztah a mohly tak pánevní dno využít jako moudrého rádce a zdroj své ženské intuice.

Tři roviny…
„Pánev tvoří jeden celek. Svaly a klouby pánve souvisejí s ženskými orgány a na vše má vliv naše psychika a energetické nastavení,“ vysvětluje terapeutka. Proto je i její metoda cvičení 3 × 3 nastavena tak, aby léčila „celou ženu“. „3 × 3“ v názvu představuje 3 roviny a 3 patra těla. Co přesně to znamená? Rovinu fyzického těla (svaly, klouby) na úrovni konkrétního cvičení reprezentuje fyzioterapie, zdravotní cvičení, pilates, techniky HSS (hlubokého stabilizačního systému) a narovnání kostrče. Na kurzu se seznámíte s anatomií a fungováním pánevního dna, dozvíte se o významu a zásadách cvičení. Naučíte se základní cviky z této roviny a pochopíte mechanismus dechu. A rovněž poznáte nejrozšířenější omyly. Možná vám to dodá novou motivaci cvičit, protože pochopíte, proč bylo vaše dosavadní cvičení neefektivní.
Ke druhé rovině emoční, tedy psychosomatické, se vztahují bioenergetická cvičení pánve. Uvědomíte si, že emoce nejsou v mozku, ale ve svalech, kostech a ve způsobu držení těla. S pánevním dnem jsou spojena témata jako únavový syndrom, vztek, strachy, úzkosti, plodnost, sexuální vášeň, tvořivost, vitalita a chuť do života, uzemnění, materiální existence, peníze. „Každá z nás potřebuje jiný typ cvičení. Některá žena potřebuje své pánevní dno probudit z líného spánku, úkolem jiné je naopak relaxace, protože její pánevní dno je stále v napětí,“ vysvětluje Renata Skálová. Třetí rovině energetické odpovídají cvičební systémy jako jóga, tantra, tao techniky, kundalini jóga, ženský šamanismus. Pánevní dno je ve všech východních systémech bráno jako pumpa, kterou je možné čerpat do těla energii.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like