Sny pro lehkost bytí (část 2.)

26.9.2011

část II.

¨Je asi úplně jedno, v jaké části světa se právě nacházíte. Vaše mysl, vědomí a tudíž i sny cestují stejně stále s vámi. Nicméně jakmile opustíme hranice své domoviny, často se nám začnou zdát sny „jiné“. Třeba právě na dovolené v zahraničí. Jsme v jiném prostředí, v jiné konstelaci, někdy možná takzvaně vypneme a povolíme kontrolu. Prostě překročíme určité hranice (nejen státní) a najednou vzniká prostor pro nové vize a vjemy, které se nám zobrazí ve snech. Často přijdou i úplně jiné snové obrazy a symboly. Na povrch se vynořují jiná témata, jakoby z jiného soudku. V hlubokém uvolnění, např. právě na dovolené nebo oproti tomu i v nemoci, když jsme ne-mocní, tudíž nemáme žádnou moc, se objeví nástin či řešení něčeho, o čemž už dlouho dumáme, ale v zajetí své každodenní rutiny či zvyklostí se nám nedaří skutečný obraz uvidět. O snech již byla napsána řada knih a některé vážně stojí za to si přečíst. Mně připadají opravdu zajímavé ty, které vycházejí z tibetského učení nebo od původních národů z oblasti Austrálie či Ameriky. Zvlášť pokud skutečně máte chuť začít prozkoumávat prostor, který sny nabízejí a otevírají, tyto jsou dobrým průvodcem, který je vždy na dosah ruky. Nicméně, není nic lepšího než vlastní zkušenost a praxe. Proto se podívejme na konkrétní příklad práce se snem.

Sen, který se zdál před dvěma lety klientce na dovolené v Řecku.

„Řítím se na motorce šílenou rychlostí. Vyjíždím a za mnou zůstává stadion a ohromná mlha. V mlze je masakr. Zastavím se. Jsem úplně zakuklená do helmy, motorkářské bundy a bot. Vjíždím zpět do mlhy, mám pocit, že musím, ale pak si uvědomím, že vlastně nemusím. Najednou se ocitám znovu v úplně té stejné situaci jako na začátku snu. Jedu dál, pryč odtud, pryč ze stadionu. Vidím jen, jak jsem v přírodě a odhazuji helmu a motorkářské šaty. Vidím se v letních šatech a s dlouhými vlasy. Jsem úplně někdo jiný.“

Ve snu se objevuje mechanismus smyčky – situace se bude opakovat. Jízda na motorce ukazuje na individuální způsob jízdy. Méně chráněný a velkou rychlost. Stadion odkazuje k cyklení a též o vynořování se z něj. Masakr v tomto případě symbolizuje nezvládnuté emoce. Rozum není jasný. Mlha je pro klientku „velký a nový“ symbol. Postupně se jí bude odkrývat, co se v mlze skrývá. Něco se vynořuje. Louka souvisí s pravým Já. Objevuje se příroda a propojení se s přírodou a též s rolí ženy. Ženství – šaty. Je to bezpečné.

Sen hovoří o učení se. Učit se v přesmyčce a vědomě se rozhodovat. Klientčin proces individuace je o cyklení a smyčkách a učení se prostřednictvím smyček. Nevyvolávat aktivity. Učit se vědomě nevstupovat do nezvládnutých emocí. Nevstoupit do emoce, nevstoupit do mlhy. Rozvíjet své ženství. Vědomě se rozhodnout pro NE! a to právě vytváří bezpečí.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like