Slinivka sliny netvoří

1.7.2011

Pankreas čili slinivka břišní je zhruba 16–22 cm dlouhá žláza, která probíhá napříč břišní dutinou a leží za žaludkem. Vůbec neprodukuje sliny! Je však významnou žlázou trávicího systému, převážně se zevní sekrecí. Vnitřně sekreční část pankreatu tvoří Langerhansovy ostrůvky, jichž je asi 1, 5 miliónu. Produkují hormony inzulín a glukagen. Například inzulín zabezpečuje správný metabolismus sacharidů a jeho nedostatek je základní příčinou vzniku cukrovky (diabetes mellitus). Slinivka produkuje celou řadu významných hormonů, bez kterých se organismus neobejde. Také má mimořádný význam při procesu trávení potravy v tenkém střevě.

Nejčastějším onemocněním slinivky břišní je zánět (onemocnění akutní nebo chronické), rakovina a cukrovka I. a II. typu. Akutní zánět může pacienta i ohrozit na životě, v chronické podobě obtěžuje nepříjemnými příznaky. Příznaky vzniku pankreatitid nejsou dodnes úplně objasněné – liší se z hlediska způsobu výživy, spotřeby alkoholu a také klimatickými vlivy.

Náhlá bolest překvapí
Pokud slinivka nefunguje správně, mají nemocní bolesti, průjmy a celkově chřadnou. Zánět slinivky břišní se projeví zcela nečekaně a to velmi silnou bolestí u pupku, která vystřeluje někdy doprava, jindy do zad. Bolest provázejí nevolnost, zvracení, zvýšená teplota i zrychlený pulz, slabost a podobné pocity. Pokud bolest vypukla po náročném tučném jídle a velké spotřebě alkoholu, nemá cenu čekat, pacient musí co nejdříve k lékaři – může totiž upadnout do šoku. Lékař rozliší zánět slinivky od jiných obtíží: hlásí se známky podráždění pobřišnice zánětem, klesá krevní tlak, krev se zahušťuje a je narušena její srážlivost, v důsledku šoku hrozí ledvinná a plicní nedostatečnost. Vyšetření krve potvrdí zvýšené hladiny amyláz a lipáz (i v moči), v krvi klesá hladina vápníku. Stav slinivky se hodnotí pomocí ultrazvuku, CT nebo endoskopicky. Sono zpravidla ukáže zduřelou slinivku a případně výpotek, vyšetřují se leukocyty.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like