Sexualita včera, dnes a zítra(?)

9.5.2011

Nejspíš neexistuje krásnější roční období než to, které nás právě obklopuje. Jako každý rok, i letos přichází máj, nazývaný odjakživa měsícem lásky. V něm se rodí nejskvělejší verše i melodie, a celý svět jako kdyby si zpíval.

Ve vzduchu se mísí vůně vlhké půdy s vůněmi travin a květů. Vše je v rozpuku! Rašící jasná zeleň a nejbujnější tvary i barvy květů milosrdně překryjí všechny nehezké kouty. Ranní a denní cvrkot tokajících ptáků v noci vystřídají skřeky roztoužených koček. Vzduchem poletují erotické jiskry. Pláště zakrývající těla zmizely v šatnících, sukénky se opět krátí a dámské kalhoty, jejichž délky rovněž povážlivě kolísají, své majitelky objímají až podezřele. Lákavé ženské nožky sahají do nebetyčných výšek, bujné kštice poletují a holčičí chichotání předává poselství radostných nálad všem generacím.

Láska není síla, která točí světem.
Láska je to, co dává životu smysl.
FRA NCLIN JONES

Za vším hledej hormony
V parcích, uprostřed rozjasněné přírody, na zahrádkách restaurací i pod městskými lucernami se k sobě navzájem tulí zamilované dvojice, absolutně lhostejné k tomu, co se děje kolem. Jsou opravdu různého věku od úplně nejmladších až po nejstarší. Kde se vlastně bere radostné opojení, které v měsíci květnu zachvacuje všechny živé tvory? Jakmile se sluneční paprsky na obloze pevně usadily a dny se pořádně protáhly, rozběhla se v nás na plné obrátky produkce hormonů lásky testosteronu a estrogenu. V mozcích se zároveň uvolňují endorfiny – hormony štěstí a dobré nálady. Souběžně s uvedenými procesy naše těla omezují produkci melatoninu, který vzrušení brzdí. V důsledku všech báječných změn jsme všichni (tedy na nenapravitelné škarohlídy!) daleko aktivnější a plní chuti do života. Dívky a ženy si krásu jara užívají s chutí. Pohledy chlapců a mužů jim hladí hebké pokožky, rozpalují srdíčka a vyvolávají ruměnec ve tvářích. Už od útlého věku dívenky sní o pohádkovém princi, který je doveze (nejspíš v úžasném autě!) do vysněného království věčného mládí, krásy a lásky. Nároky se s léty samozřejmě mění, Zároveň je jasné, že pro muže bývá rozvité jaro obdobím velice obtížným. Nejlépe se cítí mladí hoši. Nemají, proč a zač by se styděli, rádi hovoří o heslu kdysi pionýrském (Vždy připraven!) a svalnatá lýtka se jim zapalují nejspíš ještě rychleji než děvčatům. Dospělejší a starší muži se sice nepřestávají ovládat (těch, kdo se ne zvládnou, bývá dost v černých kronikách), avšak musí k takovému výsledku vyvinout maximální úsilí.

Všechno už tu dávno bylo
Historie sexuality je stará jak lidstvo samo. Již 1 400 let před začátkem našeho letopočtu je z In-die známý The Epics of Ancient India, Ramayana a Mahabhara – popis sexuálních praktik a návodů na zlepšení erekce! K prodloužení slasti a dosažení maxima se doporučovala bylinná afrodisiaka (byliny a jejich kořeny: např. mandragora, bolševník obecný, puchýřník lékařský, zázvor i aktuálně populární jinan dvoulaločný), zatímco v oblasti tradiční asijské medicíny dominují živočišné extrakty (roh nosorožce, želví vejde, hadí žluč a dodnes oblíbené ústřice). Britská kolonizace a nástup islámu přinesly právě do Indie změnu pohledu na sexualitu. V Evropě po staletí ovlivňovalo sexuální chování křesťanství. Ke změnám došlo prakticky teprve rozvojem hormonální antikoncepce v druhé polovině minulého století, během let označovaných za sexuální revoluci. Nyní, ve 21. století však prožíváme další fázi této revoluce – možná mají pravdu odvážní jedinci, kteří hovoří o 2. sexuální revoluci. Lidstvo poděsilo onemocnění AIDS, které sice ještě nelze vyléčit, ale je možné s ním žít. Mnohem výraznější pokrok však přinesla 2. sexuální revoluce stárnoucím dvojicím a především mužům, odjakživa vystrašených možným selháním při sexuálním styku. Dnes jsou k dispozici spolehlivé léky – pokud se tedy postižený muž obrátí na odborníky medicíny a nebude důvěřovat lékům zakoupeným v pochybných obchodech.

[hidepost=0]

Muže straší výkony, ženy děsí vzhled
Statistiky jsou, jak známo, přesným souborem nepřesných čísel. Nebo naopak? Nejaktuálnější anonymní výzkum sexuálního chování provedla agentura STEM/MARK. Zkoumaný soubor zahrnul 805 mužů a 800 žen ve věku 35–65 let, kteří odpověděli na celou škálu otázek z oblasti partnerských vztahů a sexu. Podobné téma z oblasti sexuálního chování ve vztahu k zaměstnání získala vloni společnost VM Communications z Maďarska. Prezentované výsledky výzkumů hodně vypovídají o nás samých… Muži se považují za sexuálně náročnější než partnerky, ženy zase za aktivnější.

Jsou-li dva lidé ve svém srdci zajedno, překonají sílu železa nebo bronzu, a když si dva lidé opravdu rozumějí, jejich slova jsou sladká a silná jako vůně orchideje.
I.CHING

O panenství/panictví se u nás nejčastěji přichází mezi 15.–19. rokem, první soulož před dosažením 15. roku zažilo více mužů než žen (ti divoši!). Ovšem větší procento mužů než žen zase mělo první pohlavní styk ve dvaceti letech a později. Nejoblíbenější sexuální pomůckou je vibrátor, který užívají 3 dotázaných, bičík, lubrikační gel a Venušiny kuličky jsou daleko za nimi. Majitelé firem a někteří šéfové se možná zděsí: 33,5 % mužů a takřka 30 % žen přiznalo sex na pracovišti. Nejčastěji jej provozovali ženy s kolegou či kolegyní, ovšem také s nadřízeným i s podřízeným. Sexuální styl má párový charakter, měl by harmonizovat náladu a tlumit agresi. Může ovšem také iritovat a odpuzovat. Sex prostě milujeme, tolerujeme, nesnášíme – každý podle svého gusta. O tom, že sexualita není záležitost úplně jednoduchá, hovoří komplikace partnerského vztahu. Poruchy potvrdilo 86, 6 % respondentů.

Pouze malá část (necelých 16 %) svůj problém probírá s partnerem/partnerkou, 37 % se sice svěří, ale dál už nic neřeší. Mimochodem muži tvrdí, že rozhovor iniciovali oni, ženy říkají opak. MUDr. Viktor Vik z Urologického odd. FTNsP v pražské Krči soudí: „Porucha erekce je onemocnění nezhoubné. Má však zásadní vztah k fyzickému a psychickému zdraví muže a významný dopad na kvalitu života postiženého i jeho partnerský vztah“. Problémy s erekcí muži často připisují stresu, přemíře hodin strávených prací apod. Mohou však být i organického původu. „Horší erekce souvisí s věkem muže a jeho partnerky, i s jejím (ne však s jeho) obvodem pasu“. Také názor, že?

A co ženy, mají se proč bát?
Žijeme v době moderní či snad už postmoderní. Všichni jsme netrpěliví, chceme všechno a hned. Tělo vnímáme jako objekt, dobře opečovávaný nástroj, ba dokonce stroj na sex. V konzumní společnosti musí být každé tělo mladé, výkonné, vzrušující a dráždivé. K tomu, aby uspělo na stále přesycenějším trhu, slouží všechna možná omlazení a úpravy od liposukcí a liftingu k doplnění některých objemů silikonem. S tělem a hlavně sexuálními výzvami pracuje reklama zaměřená na výkon a úspěch. Sex naší doby se tak stává jakýmsi řadovým občerstvením – jako u Mc Donalda. Je ale zárukou kvalitního sexu jen každá dobrá erekce?

Člověk musí milovat. Neboť když nemiluje, brzy zjistí, že je osamělý a zoufalý.
AN EXISTENTIAL TREATISE

Co od svého milování (toto slovo jaksi vymizelo, všimli jste si?) očekáváme? Samozřejmě jde o biologickou potřebu, zážitek, někdy je dokonce (!!!) jeho cílem otěhotnění. Sexuální touhu partnera lze vnímat jako důraz vlastní atraktivity, bývá prostředkem k udržení vztahu. Jsme však jen lidé a proto v nás pracují i různé mýty, například mýtus falický. Sexuální chování chápané jako láskyplný dar, bývá romanticky spojováno s trvalým monogamním vztahem a harmonií v sexuálním životě. V praxi nic nefunguje stejně jako ve snech: simultánní orgasmus je sice mimořádně příjemný, avšak přece jen výjimečný zážitek stejně jako dokonalá souhra a výkonnost při aktu samém. Trvale pevná a vždy jistá erekce je krásný, ale těžko naplnitelný sen – přinejmenším stejně jako celoživotní atraktivita, ve kterou věří ženy stejně často jako muži. A láska? Kde nám zůstala láska? Doufejme, že v srdci.

[/hidepost]

You Might Also Like