Rybí pedikúra

26.9.2011

Alternativní medicína prožívá svůj boom po celé Evropě, Velkou Británii nevyjímaje. Ve městech téměř v každé ulici naleznete salon, kde vám nabízejí nepřeberné množství terapií: od medových, čokoládových, sportovních aj. masáží a reflexologie, přes výživovou terapii až po homeopatii a akupunkturu. Klasická medicína k léčbě využívá chemii. Alternativní medicína hledá přírodní produkty a znovu objevuje zapomenuté postupy léčby jako protiváhu umělých léčiv a drastických operací. Ideálně by oba póly měly spolupracovat, cílem by měl být zdravý jedinec, uzdravený pacient. Faktem ale je, že alternativní medicína a terapie se dnes stala velmi výnosným odvětvím a každý si chce odkrojit svůj kousek koláče. Takže zde najdete kromě vysoce kvalifikovaných terapeutů i nejrůznější šejdíře, mastičkáře, podvodníky, na své si přijdou pojišťovny, členské asociace, reklamní agentury, stavební společnosti, školící centra. Podívejme se nyní na tzv. rybí pedikúru, novou terapii v péči o nohy, která vyvolala mezi terapeuty v Anglii vlnu vášnivé debaty o smyslu, účelu a užitečnosti tohoto ošetření nohou, ale také o případných nežádoucích účincích.

Samotná procedura pravděpodobně pochází z Turecka, kde je kaprovitá rybka Garra rufa rodu Ciprinidae již po staletí užívaná při léčbě kožních onemocnění, zvláště lupénky a některých druhů ekzému.

Ačkoliv tato tzv. rybí pedikúra rozděluje odbornou veřejnost na dva tábory, počet míst, kde si můžete tuto terapii vyzkoušet, se v Anglii neustále zvyšuje.

Během terapie, při níž ponoříte nohy do akvária, kde je alespoň 150 těchto rybích doktorů, jak se jim často přezdívá, vám drobné rybičky Garra rufa jemně odstraňují (vlastně odhryzávají, okusují a štípáním vyhlazují) odumřelou nebo nemocnou kůži na nohou, což by mělo podpořit krevní oběh, zrychlit lymfatický oběh a tím pádem urychlit hojení – proces regenerace. Tyto rybičky totiž milují nemocné části pokožky, zejména ty poškozené lupénkou, protože jsou měkké a je tak snadné je vyštípnout. K rychlému procesu hojení navíc napomáhá jemně kyselý sekret, který samičky vylučují z tlamičky. Celá procedura trvá od 10 do 30 minut, v Anglii se cena pohybuje kolem 1 libry za minutu.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like