Rakytník řešetlákový

8.4.2011

Je to taková rostlinka, které je nejlépe se vyhnout obloukem. Dorůstá do výšky několika metrů a chová se jako strom plíživý. Plíží se totiž bočními kořeny již druhým rokem mnoho metrů do stran, takže se rakytník používá i na zpevnění půdy například u měkkých břehů vodních toků apod. Hned další rok z kořenů cestujících pod povrchem vyrážejí rošťotvorné výhony snad na každé stopě délky. Ty lze vykopat a přesadit. Hlavně si je nenechávejte na nějakém svém malém pozemku, jinak vás časem rakytník vytlačí.

Doporučuji rakytník přesadit do míst obecného vlastnictví s lehčí zemí a dostatkem vláhy. Takto uchováte vlastnosti odrůdy, protože nové rostliny si ze semen dělají nové odrůdy a vzhledem k plodnosti již od třetího roku jsou tedy ideální pro mičurinské pionýry a experimentátory. Rakytník je dvoudomý a to znamená, že k plodnosti je zapotřebí samčích a samičích rostlin. Šikovný mičurinec si to umí naroubovat na jednu rostlinu, doporučuji samičí, protože odkopky budou jejími kopiemi se stejnými vlastnostmi a samčí větev jim dodá pyl. Jinak stačí obvykle na pět samic jeden samec na návětrné straně, tedy tak, aby převažující větry hnaly pyl na samice. Zvláštností kořenů rakytníku jsou relativně velké (až několik cm) chovné stanice hlízovitého tvaru pro bakterie zpracovávající dusík ze vzduchu pro potřebu rostliny v půdách s nedostatkem humusu. Podobně se chovají například ke špatnému zdroji dusíku v půdě i luštěniny.

Přes plot z rakytníku vám nikdo nepoleze

A ještě vám prozradím, že od třetího roku se na rostlině vyskytuje zásoba trnů, jejichž špičky se po dostatečně hlubokém zabodnutí odlomí tak, aby z vás nekoukaly ven, ale je fakt, že dost rozptylují specifickou bolestí pozornost na cokoliv jiného. Trnů obdržíte obvykle značnou zásobu při sklizni a při jakémkoliv přiblížení se na nepozorný dosah. Musíte si uvědomovat, že se tak vlastně léčíte, neboť kůra trnů se léčebně využívá také. Rakytník vás ve svém křoví umí pěkně a nezapomenutelně odlovit, i když nemá trny zahnuté jako přítulnější kolega šípek. Má je ale delší – až 8 cm. Je určitě jasné, jak jsem nabral tyto životní zkušenosti. Rakytníkové roští je dokonalým plotem.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like