PSI a bylinky II.

4.11.2012

Jak na blechy?
Blechy jsou hmyz, který často můžeme vidět běhat nebo skákat kolem napadeného zvířete. Živí se kousáním zvířete a sáním jeho krve. Jsou škodlivé dvěma způsoby. Za prvé často způsobují infekci pokožky. Bleší kousnutí úporně svědí a přílišné škrábání tohoto místa poškozuje kůži a způsobuje, že je zvíře náchylnější k infekcím. Za druhé, blechy se živí krví, tudíž mohou do krve přenášet bakterie a onemocnění. Silné napadení blechami způsobuje chudokrevnost, která je velmi nebezpečná především pro štěňata.

Jak zbavit psa blech?
Jestliže se náš pejsek neustále škrábe, je nervózní a neklidný, může to být způsobeno přemnožením blech v jeho srsti.

Po dobu 14 dní

–          Dvakrát týdně psa pořádně vydrhneme (máme na rukách gumové rukavice) jemným dětským šampónem a dobře ho spláchneme vlažnou vodu. Nakonec srst opláchneme octovou vodou (na 2 litry vlažné vody dáváme 2 dl octu).

–          Dvakrát denně mu postříkáme srst silným čajem z pelyňku. Připravíme si ho tak, že 2 lžíce pelyňku zalijeme 0,5 litrem vroucí vody a vše necháme 30 minut louhovat. Poté scedíme a hotový čaj nalijeme do lahve s rozprašovačem a můžeme aplikovat.

–          Můžeme si pomoci i éterickými oleji. Přípravek si připravíme tak, že smícháme 2 dl vody, 2 dl 60% lihu, 2 kapky éterického oleje z tea tree, levandule, citrónu a eukalyptu. Směs promícháme, nalijeme do nádobky s rozprašovačem a 1 x denně postříkáme zvířeti srst i pelíšek.

–          Dvakrát týdně mu vypereme pelíšek na 90 stupňů Celsia.

–          Nesmíme zapomenout vyčistit i domácnost, to znamená, že každý den vytíráme podlahu dezinfekčním roztokem nebo octem a pečlivě luxujeme.

Klíšťata

Klíšťat jsou velcí cizopasníci, kteří se živí sáním krve. Zavrtávají se hlavičkou do pokožky (upřednostňují míst poblíž hlavy, krku či uší zvířete) a špatně se odstraňují. Jelikož pronikají do kůže, mohou přenášet závažné choroby, jako například Lymeskou boreliózu. Jedná se o bakteriální onemocnění, které způsobuje horečky, letargický stav, srdeční potíže, zástavu ledvin, meningitidu, bolestivost kloubů.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like