Promodralé prsty? Může za ně chlad a stres

2.2.2012

Studené ruce, upřímné srdce – praví staré přísloví. Příliš chladné ruce, dokonce s promodralými až fialovými konečky prstů, nejsou jen výrazem čistých úmyslů. Tzv. Raynaudův fenomén (také syndrom, choroba) představuje projev nepřiměřené reakce cév horních i dolních končetin.

Klinicky má tři stádia: v prvním se tepénky na všech prstech kromě palce stáhnou, takže ruka nápadné zbledne, prsty posléze modrají až do fi alova. Uvedený proces totiž vyvolává výrazné zpomalení proudu krve a barevnou změnu krevního barviva způsobenou nedostatkem kyslíku v krvi. V důsledku opětovného roztažení cév a urychlení krevního proudu prsty zčervenají. Během celého procesu jsou prsty méně citlivé, studí a brní. Nemoc poprvé popsal Maurice Raynaud v r. 1862. Vyvolávajícími činiteli fenoménu zpravidla jsou chlad a stres.

Lékař musí rozlišit
Prvním úkolem při vyšetření pacienta je rozlišit, zda se jedná o reaktivitu cév (tzv. primární Raynaudův fenomén neboli Raynaudovu chorobu), kterou neprovází žádné jiné onemocnění, nebo o sekundární Raynaudův syndrom, jehož příčinou je celkové onemocnění organismu a vyšší reaktivita cév je jen doplňuje.

První diagnózu vyvolávají zužující se tepénky na končetinách kromě palce – nikdo neví, proč se u někoho zužují a u jiného ne. Zpravidla jsou postiženy obě končetiny. Příčinami bývají chlad a stres. Nezbytná jsou režimová opatření – ruce a nohy v teple, volnější boty i rukavice, neprochladnout ani v létě (při koupání). Nepříznivě mohou působit některé léky (např. antimigrenika), rozhodně nikotin, doporučuje se vyhýbat stresu (což se lehce řekne, hůř provede). Raynaudův fenomén může jako vedlejší příznak provázet migrénu, revmatoidní artritidy, aterosklerózu nebo sníženou činnost štítné žlázy, Někomu pomohou léky rozšiřující cévy, blokátory kalciového kanálu a prostaglandiny PGE1. Doporučuje se Ginkgo biloba, autogenní trénink, koupele rukou a nohou střídavě v chladné a teplé vodě. Raynaudova choroba postihuje daleko častěji ženy (9:1). Sympatektomie (chirurgické přetětí příslušných nervových vláken) připadá v úvahu výjimečně, choroba často recidivuje. První diagnóza však může s desetiletým předstihem manifestovat sekundární syndrom.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like