Potřebujete prášek?

1.6.2011

Víte, jaké je nejlepší feng shui? Takové, které vlastně vůbec nepoznáte. Prostě je vám někde fajn, a tak prostor přestanete vnímat a soustředíte se na jiné věci. Pomůcky feng shui, tedy různé flétničky, zvonečky, spirálky, mince nebo zrcátka by se měly užívat stejně jako šafrán. Málo. Jen v případě nouze a krajního ohrožení, stejně jako prášky a antibiotika.

Používat s rozmyslem
S dobře zařízeným harmonickým prostorem je to jako se zdravím. Dokud vám nic není, jednoduše si fungujete a žijete svůj život. Tělo a orgány začnete vnímat až ve chvíli, kdy přijde zlomenina, vyrážka nebo chřipka. Pak ji poléčíte týdnem v posteli, sádrou nebo mastičkou. Vyřešíte důsledek, a co dál? Dál byste se měli zamyslet, proč nemoc přišla a jít ke kořeni problému.

V prostoru to někdy nejde tak jednoduše – rozbourejte si nosnou zeď, když se vám uprostřed baráku prostě nelíbí! Nemůžete se díky ní dostat sami k sobě, všechno jde jaksi ztuha – v tomhle případě pak pomůcky feng shui opravdu pomohou. Ale i tady platí, že by se měly používat s mírou, opravdu jen jako antibiotika. Vezměme si za příklad zase jídlo: základem má být zdravá strava, na doplnění nerovnováhy potravinové doplňky, antibiotika a léky byste měli užívat jen v případě nouze. Jak by to asi s vámi časem dopadlo, kdybyste místo snídaně, oběda i večeře slupli pár prášků?

Jak je vybrat?
„Prosím vás, a vy mi sem pověsíte takové ty čínské věci?“ ptala se mne se špatně utajo vanou obavou v hlase klientka. Moje odpověď na takovouhle otázku vždycky zní: ,,Pouze v případě, že si to budete výslovně přát”. Do evropského interiéru se čínské symboly opravdu nehodí. Jsme Češi, máme vlastní kulturu a vlastní symboly, které nám něco říkají. Co se vám jako první vybaví, když se podíváte na mandarínskou kachničku? Mně tedy jen dobrý oběd v asijské restauraci. Ovšem prasátko nebo čtyřlístek, to už je jiná. Hned mám jasno, o co jde. Nebo třeba různé čínské kaligrafie. Jsou opravdu nádherné, ale 99% lidí vnímá jen změť čar, nebo (jak se říká) rozsypaný čaj. Proč mít v bytě něco, čemu nerozumím? A co třeba kaligrafie po česku? Co nám brání vzít štětec, ruční papír se zalisovanými kytičkami a napsat si na něj třeba nějakou krásnou básničku, co máte rádi, nebo jen: tady bydlí láska. Co měla v kuchyni vaše prababička? Nevisel tam náhodou nápis o tom, že kde láska přebývá, tam nouze nebývá? Proč věšet okolo dveří čínské nápisy, když máme krásné moravské žudry?

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like