Poškodí se snadno, léčí se těžko

2.12.2011

Žlučník je dutý orgán tvaru hrušky uložený na spodní straně jater (v podžebří na pravé straně břicha). Je zásobníkem žluči, kterou produkují játra. Hlavním úkolem žlučníku je rozmělnit tuky tak, aby se jejich trávení usnadnilo. Právě způsob stravování a nesprávná skladba stravy spojená s přemírou jídel mastných a smažených vede k přetěžování žlučníku. Následkem jsou bolesti (zejména v pravém podžebří), tvorba žlučových kamenů a poškození funkce žlučníku.

Žluč je hořká žlutohnědá až žlutozelená kapalina uskladněná ve žlučníku, která se po požití zejména tuků vyprazdňuje do tenkého střeva: denně se jí vytvoří asi ½–1 l. Jejím hlavním úkolem je rozkládat potravu procházející dvanácterníkem tak, aby se dala strávit a vstřebat.

Žluč také pomáhá neutralizovat jedovaté látky (jejím prostřednictvím se z těla vylučují některé léky, jedy a cholesterol), neutralizuje kyselý obsah žaludku (v kyselém prostředí by se neuplatnil vliv trávicích enzymů). Hustotu žluči reguluje nervový systém v závislosti na obsahu tuků ve stravě. Žlučník je s tenkým střevem propojen žlučovým vývodem a tvoří součást žlučových cest. Vývod ústí do žlučovodu, jímž se žluč dostává spolu s enzymy slinivky břišní do dvanácterníku.

Kameny, které nezdobí
Choroby žlučníku, které omezují trávicí funkce, jsou typické hlavně pro střední a vyšší věk.

Malé tvrdé oválky – žlučníkové kameny – se tvoří v žluči přímo ve žlučníku, nebo v žlučových cestách. Představují onemocnění velice časté zejména u žen po šedesátce. Ke vzniku kamínků totiž přispívají hormonální změny, jimž jsou ženy vystaveny v průběhu menstruace, těhotenství a klimakteria. Celosvětově jde o časté onemocnění, zejména v rozvojových zemích, Česká republika patří mezi země s vysokým výskytem žlučových kamenů. Ve většině případů jsou kaménky cholesterolové, tedy žlutohnědě zbarvené s vysokým obsahem cholesterolu. Je-li ve žluči nadbytek cholesterolu, kameny začnou krystalizovat. Kámen vejčitého tvaru má obvykle velikost 1–3 cm a krystalickou strukturu lze odhalit jeho např. rozpůlením. Cholesterolové kameny nejsou patrné na rentgenových snímcích. Naopak kameny pigmentové na rentgenu vidět jsou, vznikají z bilirubinu, kalcia a jeho solí. (Bilirubin je pigmentové barvivo z rozpadajících se krevních buněk.) Pigmentových kamínků bývá více a jsou drobné. Pokud se jich ve žlučníku časem vytvoří větší množství, nazývají se písek nebo také bláto.

Příčinou vzniku cholesterolových žlučových kamenů je celá řada chorobných změn ve žlučníku a v játrech. Jejich vznik sice ovlivňuje genetická predispozice (předpoklady), ale hlavní příčinou je strava a zvolený životní styl: nesprávná životospráva, nadbytek cholesterolu v potravě, obezita i drastické hubnutí, poruchy ve vyprazdňování žlučníku, aplikace některých léků a hormonů – to vše zvyšuje možný vznik problémů se žlučníkem. Riziko dále zvyšuje především onemocnění cukrovkou, jaterní cirhózou, stavy po odstranění části tenkého střeva, zvýšené hladiny krevních tuků apod.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like