Plicní sarkoidóza a její příčiny

17.1.2011

SARKOIDÓZA – je onemocnění nejasného původu. Předpokládají se imunologické reakce na dosud neznámý antigen. Postihuje řadu orgánů, obvykle plíce a nitrohrudní mízní uzliny, ale i mimohrudní orgány (játra, srdce…) Je charakterizována tvorbou granulomů. Postupně se rozvíjí plicní postižení až fibróza s dušností a omezením plicních funkcí. U těžších forem se podávají kortikoidy. V minulosti byly hledány souvislosti mezi sarkoidózou a TBC, s níž má řadu společných rysů.

PLICNÍ SARKOIDÓZA , klientka 30 let
Poprvé ke mně přišla 27. 4. 2009. Kašlala, dle vlastních slov už dva a půl roku, posledního půl roku kašel zesílil. Potíže začaly po porodu, kdy měla dlouhodobě zvýšené teploty. Trpí bolestmi na hrudi. PET odhalil OKROUHLÉ léze na plicích. Lékaři navrhují dlouhodobě užívat kortikoidy, čemuž se chce vyhnout, proto přišla za mnou. Nevzpomíná si, že by v rodině byla plicní choroba, nebo tuberkulóza. Klientka chová již druhého psa. Uzlíky nalezeny především v mezihrudí.

Z virových a bakteriálních zátěží bylo v plicích vytestováno:
Mycobacterium tuberculosis – teploty, zátěž vro – zená, Borrelie ssp., adenoviry, chlamydie pneumonie, chlamydie trachomatis, streptococcus pneumonie – teploty, staphylococcus aureus, neisseria menigitidis, EBV, HSV, CMV, aspergillus niger, echinococcus multilocularis, granulosus, vogeli, ortleppi, dirofillalria immitis i repens (napadá srdce a plicní cévy), onkovirus B. Zapperrovaly jsme zprvu nespecifickými širo ko – spektrými frekvencemi, a když zátěže prořídly, zapperovaly jsme cíleně. Antihelmintika: Vermox, Zentel, později Cesol a Praziquantel. Detoxikační preparáty směřovaly na plíce, tuberkulózu, di – rofillária, onkoviry. Ostatní zátěže zmizely po zapperování.

Nová návštěva za několik dní. Klientka přestala kašlat a bolest na hrudi ustala. Teploty nejsou. Od zahájení léčby uplynulo jen několik týdnů. Celkem 4 sezení na zapperu. Nejdéle přetrvával echinococcus g. Pokračuje s antihelmintiky a detoxikačními preparáty. Pořídila si zapper a zapperuje doma.

Kontrola u lékaře 1. 6. 2009: Okrouhlá léze na plicích se zmenšila ze 4 cm na 12 mm / cysta měcho žila zhoubného/. Imunolog z nemocnice u Svaté Anny v Brně prohlásil, že nemoc je v regresi a kortikoidy nebudou potřeba. Klientka bude dále v pozorování. Současně pokračuje s antihelmintiky , detoxikačními preparáty a zapperem. Později zmizely i menší uzlíky v plicích. Ošetřující lékař si ode mne přes klientku vyžádal zprávu, co bylo nalezeno v plicích a jak jsme postupovaly. Jeho reakce: ,,Jiný kolega by tomu nevěřil, já však musím přijmout fakta, protože vidím výsledky.“

Leden 2010. Klientka usnula na vavřínech. Přestala docházet, nedobrala antihelmintika, nezapperovala. Nález se v zimě zhoršil, lékař už byl nekompromisní, kortikoidy nasadil. Klientka začala proto znovu docházet. Kortikoidy se postupně vysazují a stav se pravidelně kontroluje. (Připomínám, že v rodině je stále pes, k němuž má klientka velmi vřelý vztah. Může být zdrojem opakované infekce.) Čistily jsme onkologii, borreli, tuberkulózu, herpetické viry, fillárie, mozek, znovu plíce a játra.

Ke 28. 9. 2010: Kortikoidy nebere, všechny nedávné testy na PET, CT, krev a test na kapacitu plic byly v pořádku. Léze v mezihrudí se opět zmenšily, ale jsou přítomny.

Mé výsledky: TBC zmizela. Tuberkulóza může na plicích vytvořit zvápenatělé útvary, proto jsme ji zpočátku podezřívaly jako hlavního pachatele. Dnes ji můžeme vyloučit ze hry.

Z plic a mezihrudí zmizely i fillárie a herpetické viry. Přetrvávají echinococcus granulosus a ortleppi. Echinokok (4 různé formy) je i v jiných orgánech. Proto se domnívám, že sarkoidóza souvisí především s tímto parazitem. Je nutno nasadit znovu Praziquantel, vyšší dávky, protože kor – tikoidy sice parazita ztlumí, ale neodstraní. Pak by bylo nezbytné podávat kortikoidy v pravidelných intervalech celý život (klientka má 30 let!), kdežto úspěšná protiparazitární kúra může být přeci jen časově limitována.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like