Outkovka pestrá a její léčivé účinky

5.4.2011

Outkovka pestrá (Trametes versicolor) je houba vyskytující se na všech kontinentech. Patří mezi tak zvané houby bílé hniloby a roste na odumřelých kmenech nebo pařezech převážně listnatých stromů.

Plodnice jsou většinou střechovitě uspořádané. Plstnatý plochý klobouk o průměru 20-80 mm je pásovitě zbarvený šedou, okrově hnědou, červenavou, modravou, případně hnědou barvou. Outkovka se v angličtině nazývá turkey tail, což znamená – krocaní ocas, který připomíná mnohobarevný vějíř plodniček houby. Německý název houby je Schmetterlingstramete (motýlovitá outkovka), japonský Kawaratake a čínský Yun Zhi. Plodnice postupně vysychají a vyschlé je můžeme uchovat po dlouhou dobu. Suchou houbu na kusu dřeva využívají floristé při různých aranžích do interiérů. Hlavně ale slouží jako účinný doplněk stravy s významnými léčivými účinky.

Proti rakovině a jaterním chorobám

Obsahuje řadu účinných látek, jejichž léčivých účinků se využívá po tisíce let v tradiční čínské medicíně a v poslední době i v západní medicíně. Mezi důležité léčivé látky izolované z plodnic outkovky patří triterpenoidy, ergosterol, dále beta-sitosterol a hlavně dva polysacharidy a to PSK (krestin) obsahující glukan s 38% podílem bílkoviny a PSP – polysacharid složený z glukanu (90 %) a 10 % peptidu. Látka PSK byla v Japonsku v roce 1987 poprvé použita k léčbě rakoviny jako uznané léčivo. PSK má dnes v Asii široké použití k léčbě jaterních chorob, zvýšení imunomodulace a slouží údajně jako prevence rakoviny jater. PSK nejen aktivně potlačuje růst určitých rakovinných buněk, ale i podporuje imunitu hostitele. Působení PSK se zvyšuje v kombinaci s ozařováním a chemoterapií. Nejlepší výsledky byly získány s použitím PSK při léčbě rakoviny děložního krčku. PSK i PSA zvyšují aktivitu některých složek imunitního systému (interleukinu, T- lymfocytů, NK buněk).

 

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like