Náš středobod pupík

1.6.2011

Pupek, pupík či latinsky Umbilicius je kožní srůst na břiše, který se po odstranění pupeční šňůry novorozence vytvoří. Jako mimino ho má každý, ale některým jedincům se prý během života pupek zcela vstřebá a zůstane viditelný jen malý plochý důlek uprostřed břicha. Je to zřejmě zanedbatelné množství spíše v setinách procent populace. Pokud se porozhlédneme na koupališti, na dovolené u moře, ale v teplejších měsících i ulicemi, kdy především dívčí dorost ukazuje tělesnou část odhalenou od kalhot s hluboko posazeným pasem téměř po spodní okraj podprsenky, tak většina z nás pupek samozřejmě má. „Divné“ pocity okolo pupku před zkouškou, pracovním pohovorem či odchodem na rande jistě známe všichni. Přestože po odstranění pupeční šňůry nemá zbylé kožní ukončení zvané pupík další faktickou tělesnou funkci, zůstává jeho oblast stále důležitým indikátorem našich fyzických i psychických obtíží, ale v neposlední řadě i erotogenní zónou.

Orientační bod
Pupek je také důležitým anatomickým orientačním bodem, jelikož jeho pozice je mezi populací relativně shodná. Rozděluje břicho na čtyři kvadranty, doktoři se často ptají, zda vás bolí nad pupkem, pod pupkem, na které straně od pupku či kolik centimetrů od něj je lokalizována bolest. Pupek mají všichni placentální savci, ale u většiny savců je viditelný jen jako pouhá tenká kožní čárka bez chlupů. U lidí má nejrůznější tvar, plasticitu a hloubku.

Pupeční čakra
V oblasti solarplexu (uvádí se buď přímo v pupíku nebo do vzdálenosti dvou prstů nad ním) se nachází pupeční čakra, sanskrtským jménem Manipúra. V překladu znamená „zářivý drahokam“ či „město drahokamů“. Zásobuje energií především žaludek a trávicí ústrojí, tenké střevo, játra a slezinu. Na duševní úrovni posiluje sílu vůle, intuici a pevné nervy. Přináleží jí žlutá barva. Je ohnivé podstaty a v úzkém vztahu s city a pocity všeho druhu. Ovlivňuje city ve formě intenzivních emocí, smích, radost, zlost.

Psychické blokády související s pupeční čakrou se projevují jako mocenské a egoistické nároky, přehnaná uklízecí a nakupovací mánie, přehnané prestižní myšlení, chtění a závist, pocity nedostatečného sebevědomí, prožívání emocí, nejistota a nedůvěra.

Mezi fyzické projevy patří žaludeční vředy a jiné žaludeční obtíže, onemocnění dvanácterníku, slinivky, jater a žlučníku.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like