Myslete na prsa

3.11.2011

Ženské poprsí poutá pozornost mužů v každém věku a bez ohledu na svoji velikost. Také ženy se rády podívají na urostlého chlapa s řádně vyvinutým hrudníkem. V embryonálním období se u jedinců obou pohlaví zakládá od podpaží k tříslům pruh epitelového ztluštění (mléčná lišta). V liště se vytvářejí základy apokryfních žláz, z nichž se nakonec vyvine párový orgán – žlázy mléčné. Budoucím mužům se však dále nevyvíjí (leda chorobně jako gynekomastie).

V dětství a dospívání se dívkám nejdříve nad úroveň kůže zvedá areola s bradavkou, prs nabývá pupencovitého tvaru a teprve později se vyklenuje. Prsy dospělé ženy získávají antropologicky různé tvarové typy, které se v průběhu života s ohledem na těhotenství a pozdější involuci žlázy střídají. Prs v plném vývoji zasahuje od 3. do 6. žebra a od okraje hrudní kosti do střední čáry podpaží. Na jeho vrcholu je bradavka, do které ústí mlékovody. Mléčnou žlázu tvoří 15–20 laloků a ty spojuje mlékovod, jímž v období laktace prochází mléko. Nervy prsu přicházejí z mezižeberních nervů II. – VI. žebra. Pro citlivost centrální části prsu je nejdůležitější 4. mezižeberní nerv. Mízní cévy prsu vytvářejí pod dvorcem a kůží pleteně, sbírají další sítě ze žlázy. Více než 75 % lymfatické drenáže prsu směřuje do podpažních lymfatických uzlin.

Prsa zkrátka táhnou
Nezatížený pohled praví, že prsa jsou vlastně anatomickou anomálií. To však rozhodně nevysvětluje, proč ženská prsa patří již po řadu staletí k nejcitlivějším erotogenním zónám těla. Prsa malá, velká, tak akorát do ruky – muži je milují, rádi se s nimi mazlí. Proč? Především je mají skutečně podvědomě spojená s pocitem klidu a bezpečí: dobře tvarovaný hrudník mezi sebou nazývají airbagem. (To tak na ně vypadá!) Na prsa partnerek si muži rádi pokládají hlavu, požitkářsky se o ně otírají a líbají je – na ženských prsou si každý muž připadá chráněný a v jiné dimenzi reality. Upřímně řečeno jde o nadčasové sepětí s kojeneckým obdobím, kdy prsa byla zdrojem energie a pocitu bezpečí. Někteří si tak celoživotně ňadra přítelkyň a manželek s poprsím maminky pletou.

Jsou tak ženská
Vše, co je stimulátorem sexuálního apetitu, připadá mužům jako zázračný vynález- harmonicky klenuté poprsí je pro ně, vizuálně stimulovanější při sexu víc než ženy, vzrušující pastvou pro oči. Populární hláška, podle které jsou ňadra a modely vláčků určené dětem, avšak strašně rádi si s nimi hrají tatínkové, nikdy nezastará. Prsa jsou hebká, opakovaně dotýkaná bradavka ztvrdne. Ňadra žen muže nikdy nepřestanou bavit.

Prsa také bolí
Bolesti prsů lze rozdělit na cyklické, vázané na menstruační cyklus žen, a necyklické, které se objevují bez závislosti na cyklu, mají různou intenzitu, trvání a také příčiny vzniku. Bolesti prsou se opakují především ve druhé polovině cyklu a bývají součástí premenstruačního syndromu (PSM). Intenzita bolesti kolísá od mírného napětí přes citlivost na dotek až po výrazné bolesti. Trvají 3–14 dnů a mizí s nástupem menses. Uvedené bolesti jsou časté, ale neměly by být považovány na normální. Pozitivní roli při omezování bolestí může sehrát vhodná hormonální antikoncepce, přírodní metody doporučují vitamin B6, pupalkový olej apod. Necyklické a nepravidelné bolesti mohou vycházet z problémů s žebry či s páteří, někdy souvisejí s hormonálními změnami, rovněž však může jít o nadměrnou citlivost žláz na některé podněty (chlad, fyzická námaha, infekční nemoci). V mizivém procentu tyto bolesti souvisejí s nádory prsu.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like