Meditace plná laskavosti

21.1.2011

Advent, období očekávání příchodu světla z propastných tůní tmy, je časem a možností k zastavení, spočinutí, k pohledu do svého nitra. Vybral jsem pro vás meditaci vhodnou speciálně do těchto chvil, s univerzální působností – nezáleží na tom, jakého jste vyznání či názoru, je to meditace vhodná pro každého. Nazývá se mettá, toto slovo znamená laskavost, milující laskavost.

V naší mysli – nekonečné zásobárně možností – jsou jako semínka ukryty všechny emoce, pocity, nálady. V běžném životě si díky různým okolnostem přivykneme používat častěji jen některé z nich, a na ty si zvykneme. Smutné je, když jde o polohy smutku, deprese, strachu, úzkosti, hně – vu, závisti apod. Je to stejné jako se semínky – záleží na tom, která zaléváme, kde se často svou pozorností nalézáme. Naštěstí naše mysl není nehybný kámen, proto máme stále možnost podpořit ta semínka, která přinášejí radost, pokoj, poznání. Například tím, že se budeme cíleně snažit pěstovat kvalitu laskavosti, otevřenosti. Tato schopnost je v nás přítomna, ovšem často zatlačená jinými, nepříliš hezkými kvalitami. Uvedeme si proto základní přístup, jak ji podpořit.

Vybereme si klidný prostor a čas. Zaujmeme stabilní pozici vsedě, momentálně není podstat – né, jakou, důležité je, abychom se v ní cítili dobře. Projdeme si celé tělo a uvolníme případná napětí, hlavně pozor na ramena a obličejové svaly, bříško volné, aby se dobře dýchalo. Na chvíli se zaměříme na svůj dech, setrváváme u něj plnou pozorností, vše ostatní, starosti, plány, očekávání, vzpomínky, ten batůžek, co stále nosíme, odložíme na chvíli stranou.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like