Konopí je lék

9.12.2011

Na závěr série článků o konopí a jeho léčebných účincích na lidské zdraví vám přinášíme několik konkrétních návodů a postupů pro užití konopí. Celá série článků byla připravena ve spolupráci s Edukativní konopnou klinikou a odbornou společností Konopí je lék, která věnovala všem předplatitelům v letním dvojčísle certifikovaná semínka léčebného konopí. Na jejích internetových stránkách www.konopijelek.cz najdete i veškeré další informace o konopí, kazuistiky a návody.

Roztroušená skleróza
Roztroušená skleróza mozkomíšní (RS) – podpůrná léčba konopím
Konopí se používá ke zmírnění příznaků RS a vedlejších účinků léčby. Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění (imunita ničí myelin, který obaluje nervy v centrálním nervovém systému, protože jej rozpoznává jako nepřítele). Poškození myelinových obalů, které nervy vyživují a chrání, způsobuje zpomalení až znemožnění vedení nervových impulsů. V ČR je odhadovaný počet pacientů s RS na 14.000.

Nejčastějšími příznaky jsou mravenčení a snížení nebo změna citlivosti (až bolestivost), zvláště v končetinách, a poruchy koordinace pohybů nebo snížená pohyblivost. Dalšími příznaky mohou být poruchy řeči, zánět očního nervu s výpadky zorného pole a dalšími poruchami zraku, neustálá únava, poruchy svěračů, ztráta rovnováhy, psychické obtíže (např. deprese, která je u RS velmi častá) apod. RS je velmi individuální – záleží na tom, jaké nervové tkáně, v jaké míře a v jakém rozsahu byly postiženy. Rehabilitace je velmi potřebná – výrazně snižuje a oddaluje riziko ocitnutí se na invalidním vozíku.

V jaké podobě u roztroušené sklerózy pomáhá konopí?
• Při nebolestivých spasmech svalů někomu pomáhala aplikace konopné masti vyrobené podomácku (z konopí s vyšším podílem THC, než jsou zákonem povolené tři desetiny procenta) na spastické svaly.
• Na křeče provázené bolestmi se některým pacientům osvědčilo sníst kousek čokolády s konopím.

Recept: (200–250 g másla nebo jiného pokrmového tuku ve vodní lázni rozpustit, přidat čajovou lžičku usušených listů z horní části rostliny, dobře promíchat a 20 minut vařit. Poté přes pláténko přecedit tuk (listí v pláténku vyždímat). Do tuku nalámat čokoládu a přidat ingredience dle chuti; hotovou čokoládu nalít např. do plastových tvořítek na led, po zchlazení dát do mrazáku a v případě potřeby vyklepnout potřebnou část. Tuto čokoládu užívají někteří pacienti také při nespavosti nebo při duševních rozladách.
• Při krutých bolestech, kdy je nutná velmi rych – lá úleva, účinkuje nejrychleji vdechování sub – stance – není nutné marihuanu kouřit, va po – rizér poskytuje rychlou úlevu bez přítom nosti produktů hoření.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like