Jaro vidí jinak zamilovaní, jinak alergici

30.5.2013

Tráva se zelená, květy otevírají poupata, vzduch voní – příroda nás přímo volá, abychom co nejdříve usedli do jejího klína: jen co oschnou meze! Jaro je totiž obdobím nejintenzivnější koncentrace pylů, hmyzu a dalších látek, na které může citlivější imunitní systém zareagovat vyhlášením poplachu.  Dosud se říkalo, že seno voní jinak koním a jinak zamilovaným. Ovšem pozor, civilizace nám přinesla zvýšené riziko alergií, a tak je vhodné některá úsloví změnit.

Nejčastějším vzdušným alergenem jsou pyly. Pylovou sezónu v naší republice dělíme na časné jarní období, kdy alergiky trápí hlavně pyly dřevin a časných trav. V následující  druhé polovině jara až do první poloviny léta mají pyly obilnin a trav velkou sílu, kterou umocňují sucho a prach. Od konce léta a během začínajícího podzimu převažují určité druhy bylin.

Rýma je, když
Celosvětově nejčastější chronické alergické onemocnění horních cest dýchacích představuje alergická rýma. Podle kvalifikovaných odhadů postihuje na celé planetě pětinu lidí. Většina postižených si přitom ani nepřipouští, že by měli rýmu chronické povahy, neléčí se vůbec, nebo aplikují volně prodejné nosní kapky.

Alergická rýma může být chronická nebo občasná (celoroční a sezónní). Pokud se příznaky objevují déle než měsíc, jde o rýmu chronickou.

Projevy alergické rýmy zpravidla nastupují nečekaně. Po krátkém kontaktu s alergenem, tedy s původcem alergie, se rýma spustí zcela nečekaně. Někdy se takový spouštěč dost těžko hledá. Ovšem stejně rychle, jako se rýma spustila, dokáže zase odeznít, jakmile je alergen odstraněn. Alergeny se nejčastěji vyskytují ve vdechovaném vzduchu, jejich venkovními nosiči jsou pylová zrna a spory plísní – tedy součást přírody, která nás obklopuje právě v nejkrásnějším ročním období – zjara.  Mezi vnitřní nosiče řadíme roztoče a různé částečky těl zvířat či hmyzu v domovech.

– Sezónní alergici trpí hlavně akutními obtížemi: svěděním, kýcháním, zvýšeným výtokem z nosu.

Celoroční alergici mají nos ucpaný. Až 70% pacientů má navíc i alergický zánět spojivek, který se nejčastěji projevuje pálením a slzením očí.

Někteří alergici mohou mít i poruchy čichu, bolesti hlavy, mohou se cítit unavení či ospalí a trpět mnoha dalšími příznaky, které řadí ke chřipce.

Chronická rýma je přímo spojena s nespecifickou dráždivostí nosní sliznice – stejné potíže tedy vznikají vlivem jiných dráždivých podnětů, mezi které se řadí např. kouř z cigaret či doutníků, prudké změny teplot vzduchu, parfémy, intenzivní vůně apod.

Alergická rýma sice neohrožuje život pacienta, „jen“ kvalitu tohoto života. Nedávné průzkumy prokázaly, že každý třetí dospělý má kvůli alergickým příznakům problémy se svou pracovní výkonností, přičemž více než polovina pacientů zmiňuje obtíže se spánkem,. Onemocnění rovněž negativně ovlivňuje studijní výsledky dětí a mládeže.

You Might Also Like