Jak spolu souvisí sex a prosperita

2.11.2011

Víte, kdy akcie společnosti Nokia prodělaly svůj největší propad? Právě tehdy, když si partneři a partnerky zaměstnanců začali stěžovat, že jejich drahé polovičky jsou v práci příliš často a zanedbávají je. Kvůli poklesu hospodářských výsledků začala společnost svoje zaměstnance přetěžovat. Ti se pak pro dlouhý čas strávený v práci nemohli dostatečně věnovat svým rodinám, partnerům a partnerkám, milencům a milenkám, a tedy i sexu a budování vztahů. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a místo očekávaného nárůstu přišel po zvýšeném pracovním úsilí pád.

Nokia jednoduše podcenila „motýlí efekt“ vlivu rodinných a partnerských vztahů na ekonomickou prosperitu, což se jí záhy vymstilo. Čím méně byli její zaměstnanci doma se svými blízkými, tím byli nespokojenější, a tím pádem méně produktivní. I známý architekt Jan Kaplický říkával: „Mějte partnery a partnerky, protože když budete šťastní a zamilovaní, budete dobře tvořit“.

Firma po svých lidech vyžadovala tolik hodin v zaměstnání a tak vysoké pracovní nasazení, že zaměstnanci pak neměli dostatek času, síly a chuti na sex. Nemám teď na mysli „odbytí“ v rámci plnění manželských povinností, ale kvalitní, dlouhý sex, při kterém nemusíte sledovat hodinky, ani být ve stresu, že už dávno máte být někde jinde, čili sex, který vás nevyčerpává. Jistě, akční „rychlovka“ plná neudržitelné vášně, kdy máte chuť zatáhnout partnera do nejbližšího průjezdu také není k zahození, ale my se bavíme o dlouhodobém horizontu.

Kam mizí vášeň?
Je jasné, že při delším partnerském soužití z partnerů postupně vyprchává touha po dobývání a snižuje se potřeba usilovat o přízeň toho druhého. A právě tady se může vytrácet žhavá vášeň „desetiminutovek“, které postupně řídnou a ubývají na intenzitě. Stejně tak se ale může vytratit ze vztahu touha a potřeba kvalitního delšího milování plného nečekaných momentů a hlubokých pohledů z očí do očí.

Sex je jednou z nejdůležitějších součástí vztahu. I když si partneři nerozumí při nakupování čí výběru dovolené, pokud jim to klape v loži, je ve vztahu z padesáti procent vystaráno. Přesto je kvalitní sex často podceňován. Na penězích nezáleží, říká se, a je to další podceňování důležitého. Složenky chodí do schránek každý měsíc a s partnerem uléháme do postele každý večer… pokud budeme peníze a účty ignorovat, skončíme pod mostem, pokud budeme ignorovat partnera, skončíme v rozvodovém řízení. Stejně jako peníze občas podceňujeme i partnerské splynutí a touhu po sexuálním sblížení.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like