Jak nepřijít o zuby

17.1.2011

Víte, který orgán lidského těla je nejtvrdší? Zub. První chrup (mléčný) se prořezává zhruba od půl roku do dvou let dítěte a výsledkem je 20 zubů: řezáky, špičáky a stoličky. Stálý chrup, který se vytvoří do puberty, má celkem 32 zubů – z hlediska druhů přibudou zuby třenové. Zuby v ústech nejzazší – „osmičky“ (zuby moudrosti) – se objevují mezi 18.–30. rokem. Dnes už jsou přežitkem (ke zpracování pohodlně rozmělněné potravy nepotřebujeme tolik třecích ploch), není tedy divu, pokud se vůbec nevyvinou.

Zuby nám darovala příroda k přijímání potravy, také ovlivňují mluvení. Nevážíme si jich: málo koušeme a co je ještě horší – o vlastní zuby nepečujeme. Statistika je neúprosná: 80–90 % obyvatel ČR trpí chronickým zánětem dásní, odborně zvaným gingivitida. Jeho hlavní příčinou je podcenění pravidelné důkladné péče o chrup. Na zubech, výplních, korunkách a snímatelných náhradách se usazuje zubní plak, který obsahuje bakterie. Jejich toxiny dráždí dáseň a plak tuhne na zubní kámen. Dásně citlivé na dotek krvácejí. Jedinec je přestane čistit, aby si zbytečně neubližoval, což je hlavní chyba. Ke vzniku gingivitidy přispívá kouření, které má záludný dopad: kuřákům totiž dásně nekrvácejí. Další záporné role v rozvoji zubních problémů hrají stres, cukrovka, vyšší věk, genetické dispozice, chyby ve výživě (příliš mnoho sladkého) a také hormonální změny. Odtud pochází populární tvrzení, že každé dítě stojí maminku jeden zub. Hlavním problémem však je zvýšená citlivost těhotných k možnému rozvoji zánětu dásní.

Pacienti přicházejí do ordinace se zánětem ve stavu parodontitidy (lidově paradentózy): krčky zubů jsou obnaženy, dásně bolí a zuby se viklají. Rozvoj choroby však lze zastavit. Kvalitní a zodpovědný zubní lékař nejdřív náležitě poučí klienta o nutnosti pečlivě čistit v ústech vše včetně hůře přístupných mezizubních prostor, pak mu odstraní zubní kámen nejen viditelný, ale i pod dásněmi, očistí kořeny a ohladí jejich povrch. Pokud už úbytek kosti v dásni přesáhl únosnou mez, pomůže speciálním zákrokem.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like