Hlava v obruči bolesti

8.4.2011

Bolesti hlavy poznal takřka každý, však také patří k nejčastějším příčinám návštěvy lékařských ordinací. Ač lékaři rozeznávají několik druhů bolestí hlavy, nikdo (ani z postižených) pořádně neví, odkud se bolest hlavy bere a co je její příčinou. Ostatně, zpravidla se jich kumuluje víc.

Jde o trvalou, několik hodin působící bolest celé hlavy nebo její části (což bolest nijak neumenšuje!), při čemž bolestivá místa lze najít rovněž na šíji i v horních zubech. Největší skupinu bolestí hlavy tvoří tzv. bolesti primární (rozumí se asi 75 %), které se vyskytují samy o sobě a na jejich vzniku se nepodílí žádné další onemocnění. Nejčastějším typem bolestí hlavy je tzv. tenzní bolest (až 90 % bolestí). Specifickou skupinu bolestí hlavy představují migrény, muže zase často trápí cluster headache.

Sekundární bolest hlavy je vždy symptomem některého dalšího onemocnění těla.

Bolesti hlavy totiž mohou signalizovat chorobu – nejčastěji nachlazení, avšak ti závažnější onemocnění: například zánět mozkových blan, zánět nervů či infekční nemoc. Není tedy vhodné bolesti hlavy (zejména pokud se často opakují) podceňovat, léčit pouze polykáním tablet proti bolesti a nedat se vyšetřit – zejména po úrazu, kousnutí klíštětem apod., jsou-li v rodině častější mozkové příhody (i migréna má genetický podklad).

Tenzní bolesti

Jste unavení, ve stresu, nebo jeho nápor čekáte? Bolí vás za krkem a vaše šíjové i ramenní svaly tuhnou? Jste nevyspalí? Nejpravděpodobněji vás stihne tenzní bolest hlavy. Bolest je tupá, nikoliv tepající, ale neméně otravná. Hlavu jako kdyby sevřela obruč, bolí i česání vlasů, dostavují se pocity, že se hlava rozskočí. Postupně narůstající bolest provází nesoustředěnost, někdy i ztuhlost obličejových svalů, motání hlavy a podobné příznaky. Příval bolesti trvá několik hodin, ale i dnů.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like