Filip Renč – Čas je škodolibý pán…

1.2.2012

Filip Renč se ve filmové branži díky otci, spisovateli a režisérovi Ivanu Renčovi, pohybuje od malička. Mnozí si ho budou pamatovat již jako pětiletého dětského herce, i v dospělosti si zahrál v několika filmech. Do povědomí veřejnosti se však definitivně zapsal svou režisérskou prací. Po gymnáziu, již při studiích filmové režie na FAMU, sbíral ocenění na festivalech světových filmových škol. Sám se pro jednotlivý režisérský žánr nevyhraňuje, jeho práce se prolíná od režie hudebních klipů přes reklamy a informační spoty k celovečerním filmům. Momentálně jsme jej zastihli při natáčení pokračování legendárního seriálu Jiřího Hubače – Sanitka, které Filip Renč připravuje pro Českou televizi. Přestože seriál navazuje na původní televizní román o záchranné službě a setkáte se v něm i s některými původními představiteli, scénárista Ivan Hubač, který práci převzal po svém zesnulém otci, napsal pokračování jako zcela nový, sevřený příběh ze světa záchranářů i zachraňovaných. S odstupem téměř třiceti let, tak, jak naše doba a tempo pokročilo, se dočkáte pod režijní taktovkou Filipa Renče silného příběhu v moderním, dynamickém i akčním pojetí. Jsme rádi, že se nám jej v hektickém natáčecím tempu podařilo na chviličku získat pro alespoň kratičký rozhovor a exkluzivně vám můžeme přinést fotografie přímo z natáčení. Na obrazovky by se mělo pokračování Sanitky dostat počátkem příštího roku.

Pane Renči, právě točíte pokračování seriálu Sanitka, který je označován jako nejnáročnější v historii české seriálové tvorby. V jakém smyslu je nejnáročnější?
Nevím, kdo to vyslovil, že Sanitka 2 je nejnáročnější seriál. Náročný ale určitě je. Máme zhruba 170 natáčecích dnů a zhruba stejně herců. Pro mne je to největší projekt v životě. Co se týče rozsahu – je to asi jako kdybychom točili sedm celovečerních fi lmů v řadě.

„Můj čas je pouhopouhé prozatím….“ zpívá se v sugestivním textu Zdeňka Borovce k původní Sanitce. Bude tato píseň doprovázet i novou sérii?
Pokusíme se získat práva na tuto skladbu a nahrát a nazpívat ji znovu v nové úpravě. Text Zdeňka Borovce je emotivní a silný. Byla by škoda ho znovu nepoužít.

Jak vy vnímáte fenomén času? Jak asi herci, kteří se do něj po více než dvaceti letech vrátili…?
Čas je takový škodolibý pán, který se nám směje. Ale na natáčení máme dobrou atmosféru a noví herci se krásně prolnuli s těmi, kteří hráli v původní Sanitce. Všichni svoje role hrají s nadšením. Alespoň to zatím tak vypadá.

Litujete něčeho, co jste v životě udělal? Nebo to odnesl čas?
Nelituji ničeho. Ani vítězství, ani proher. To patří k životu. Času je myslím dost, jen ho málokdo z nás dokáže využít a užít.

A litujete něčeho, co jste doposud neudělal? Respektive, jestli máte nějaké přání, co byste určitě chtěl… kam se jet podívat, komu odpustit, co natočit… co třeba nějaká pohádka?Tu snad ve svém širokém filmovém spektru ještě nemáte.
To je příliš komplikovaná otázka na krátkou odpověď. Chci prožít smysluplný život. A to není zdaleka jen natáčení filmů.

Máte za sebou natáčení klipů v rámci bezpečnostní kampaně Nemyslíš – zaplatíš, nyní režírujete Sanitku plnou akčních záchranných scén, uvědomujete si cenu lidského života jinak? A jste třeba sám opatrnější, méně riskujete?
Když točím dramatické scény nebo scény, které se přímo dotýkají smrti a bolesti, není to nic proti tomu, co vám připraví reálný život.

Byl jste vy sám někdy v bezprostředním ohrožení života?
Ano! Několikrát. Vždy, když v rychlosti musím navštívit nějaký fast food.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like