Filarióza v ČR? Nesmysl! Opravdu?

22.4.2013

Před několika týdny jsem v TV Nova zahlédla fotografie oteklého mladého muže. Vidíte je hned vedle na stránce. K jeho problému sdělila přítelkyně rodiny, zastánkyně alternativní léčby, že si už neví rady. Redakční kolektiv i majitelé časopisu se rozhodli pomoci. 

Mladý muž se jmenuje Ládík a je mu 25 let. Před lety, ještě jako chlapec, byl „jen“ oteklý, a podrobil se nelehké operaci mozku. Poté nechodil a nemluvil, po čase ho maminka dala trochu dohromady. Málem zemřel, začal se i dusit. Postupně se proměnil v ležícího pacienta, jemuž z ran na těle teče hnis. Chrčí a hleny se mu musí odsávat co hodinu. Maminka je takřka slepá cukrovkářka, odsává otec. Ládík se dusí a chrčí, jeho život je těžce ohrožen.

Pacient nám poskytl možnost zveřejnit jeho fotografie a pokusit se mu pomoci.

Je pod dohledem neurologa, ale vzhledem k reálné situaci by jeho nezvyklý stav  potřeboval řešení.

V redakci pátráme po všem, co by mohlo zapeklitý stav Ládíka aspoň zčásti změnit. Oslovili jsme zástupce alternativní medicíny, ale také lékaře. Tím jsme se dostali k takřka strašidelné části celého smutného příběhu.

Podle názoru lékařů a specialistů jde o problém s lymfatickým systémem, který patrně obsadili paraziti. Rodiče Ládíka nemají ani na to, aby případné vzorky stolice či krve odvezli do příslušné laboratoře, aby bylo možné diagnózu potvrdit, nebo vyvrátit. Je však zbytečné čekat, že by vzorky byly zpracovány přesně tak, jak žádá předpis: totiž obratem. Odborní parazitologové  pacienta ještě ani osobně neviděli, avšak dopředu vědí, že paraziti u nás nežijí. Ládík se nehnul z České Lípy a kde by se tam vzal přenašeč exotické nemoci – vždyť by musel přiletět z Afriky! Přenašeči tady ale žijí – konkrétně rod Aedes, Culex, Ochlerotatus, Anofeles (přenašeč malárie, která se do Evropy vrací).

Jaký názor mají další lékaři?
Švédský pediatr českého původu, který má dlouholetou praxi včetně léčby dětí v exotických zemích a náhodně navštívil své rodiště, po pečlivém studiu pramenů k fotkám Ládíka sdělil, že takto vypadá filarióza. Přenést ji může i obyčejný komár, pokud se předtím nasaje na nositeli nemoci.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like