Dýchání a zdraví

4.9.2012

S prvním nádechem začínáme svoji pouť na Zemi, s posledním výdechem pak opouštíme naši opotřebovanou schránku. Doba mezi nimi je vyplněná touto spontánní akcí. Pro většinu lidí je ta automatická činnost natolik samozřejmá, že se nad ní – až na pár situací – vůbec nezamýšlí. Přitom dech byl vždy součástí vyššího studia všech náboženství a nauk – ať už v podobě cvičení, zpěvu či tance. Znamená to, že jsme v dnešní době jako celek snahu o své zdokonalení pohřbili? Zdá se, že problém spočívá v nastavení celé společnosti, tudíž i jedince. Možná právě dnešní neutěšená situace přispěje ke změně, po které tak všichni toužíme.

Nemohl popadnout dech?
Rčení plynou z pochopení. Většinou varují, upozorňují, poučují. Kdo zažil situaci, kdy nemohl z jakéhokoliv důvodu dýchat, potvrdí, že nádech je jako pohár vody pro žíznivého. Tak proč se tedy dobrovolně dusíme?

Nádech je spojen s příjmem. Jinová činnost s doprovodným zvýšeným okysličením. Jako bychom přiložili Jin pod kotel, aby Jang mohl vzplát. Dojde ke stažení vnějších svalů mezižeberních a nadzvednutí – rozšíření hrudního koše. Takto je do vaku – plic nasát vzduch, vzápětí začne výměna plynů a okysličování. Nádech je činnost pasivní!

Výdech je spojen s výdejem. Jangová činnost. Uklízíme, abychom mohli znovu přiložit pod kotlem – naším metabolismem. Bránice se aktivně zapojí – stáhne se, stejně tak i svaly mezižeberní, tentokráte vnitřní. Hrudní koš se stáhne a poklesne, vzduch je vypuzován. Ze svého těla redukujeme věci nepotřebné. Výdech je činnost aktivní!

Celé je to řízeno z dýchacího centra v prodloužené míše. Proto máme tak rádi masáž šíje, při které tak zhluboka a spontánně vydechujeme. Dovedete si vychutnat kousnutí do jemného sufl é s vanilkovou pěnou a ovocem? Užít si hmotu? Máte rádi čerstvě vymačkanou šťávu z manga s limetkou a ledem v horkém dni? Vychutnat si tekutinu? Představte si, jak plným jógovým dechem vychutnáváte slaný mořský vzduch. Že jste jej doposud neochutnali? Tak to jste si ještě neužili plynné skupenství – a taky energii.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like