Dýchání a zdraví 2. část

6.10.2012

Prodýchali jsme se k podzimu. Ubývá energie Slunce a naopak sílí energie Země. Alespoň na severní polokouli. V přírodě živočichové shromažďují zásoby jídla. Někteří je skladují, jiní se jen nacpávají, aby si vybudovali tukovou tkáň na zimu. I člověk dostává chutě na dobroty. Zařazujeme více kyselé a ubereme pálivou. Bříška se nám zakulacují.

Kontrola břišní stěny
Minule jsme se zmínili o břišní stěně. Kromě toho, že drží orgány na svém místě, rovněž odpovídá za to, jak vypadáme. Z profi lu. Vždy, když někdo pronese, že by chtěl mít ploché břicho, odpovím, že to záleží na tom, jak kontroluje pevnost břišní stěny. Jednoduše, zdali vyvaluje pupek, nebo ne. Přímý sval břišní (m. rectus abdominis), vnější a vnitřní šikmé břišní svaly (m. obliquus externus et internus), pilovitý sval (m. serratus) a hlavně příčný sval břišní (m. transversus abdominis) drží ten pytel, tvořený pobřišnicí a kůží v mezích estetiky a zdraví. Pod nimi jsou uloženy orgány trávící, vstřebávací a vylučovací. Protože trávení je energeticky náročný proces, který vytváří další energii, je tato oblast silně prokrvená. A krev je nositelem kyslíku.

Rozdělme si břicho na dvě části. Pod pupkem ke stydké kosti a nad pupkem k hrudní kosti. Jóga i zdravý rozum říká, že je důležité držet část pod pupkem zpevněnou – kontrolovanou a část nad pupkem uvolněnou. Díky tomu se zvýší prokrvení v oblasti solaru – našeho druhého mozku a my jsme schopni vstřebat více kyslíku ze vzduchu. Po estetické stránce to vypadá pěkně a rovněž nám to umožňuje bráničně dýchat.

A zase ta bránice
Bránice je náš nejdůležitější dýchací sval. Ve svém rozsahu tlačí střídavě na plíce a orgány, ležící pod ní. Taháním za pohrudnici naplňuje plíce, tlakem na pobřišnici pumpuje krev útrobami. Jako každý sval, i bránice se dá protáhnout a posílit. V tomto případě je důležitý správný nácvik za dozoru instruktora. Tréninkem se dá rozsah práce bránice zvýšit až o několik centimetrů.

Představte si: Zvýšeným prokrvením pod bránicí zvyšujete vstřebávání důležitých látek a vylučování odpadních. Větší prokrvení v oblasti nad bránicí zvýší vstřebávání kyslíku a zároveň vylučování oxidu uhličitého a ostatních plynů. Pro zajímavost – bránice je zodpovědná za intenzitu kašle a rovněž vylučování. Mimo jiné je hlavním účastníkem procesu zvaném zvracení. Ač se tento tělesný pochod zdá být nechutný, umožňuje zbavení se jedovatého obsahu žaludku. Z pohledu jógy je to proces posilující pránu vája. Někdy je praktikováno denně po dobu několika týdnů.

Shrnu to. Bránice je nejdůležitějším svalem v těle!

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like