Do dřepu s úsměvem

24.6.2015

Když si do internetového prohlížeče zadáte slovo „dřep“, většina výsledků bude z oblasti kulturistiky. Dřep je bezpochyby mocný cvik, který přežil i dobu posedlosti stroji a nadále představuje nejjednodušší a nejúčinější způsob posilování určitých svalových partií. V tomto článku se však budu zabývat dřepem z jiného hlediska – jako součásti běžného života.

Dá se říct, že dřep je na Západě zapomenutá poloha. Většinu dne prosedíme, občas také chodíme, stojíme či ležíme. Náš repertoár pozic je tak ochuzen o klečení, dřepění a to nepochybně ovlivňuje i naši strukturu a flexibilitu. Kolik z nás je vůbec schopno jít do úplného dřepu s patami na zemi a rovnou páteří?
Přitom jsme v tom jako děti přímo excelovali. Pro děti je totiž dřep přirozeným způsobem, jak se přiblížit k zemi a zvedat věci. Také si ale vydrží ve dřepu celkem dlouhou dobu hrát a nevypadají u toho, že by jejich cílem byla kulturistika, ani neprojevují známky svalového vyčerpání. Evidentně umí něco, co jsme my už zapomněli – efektivně používat své tělo s co nejmenší mírou námahy.
Na Zemi je stále ještě spousta národů, kde dřep i nadále představuje běžnou formu „sezení“. Je zajímavé, když se s tímto jevem setkali Angličané v Indii, viděli v tom přežitek primitivismu, důsledek ochablého svalstva nohou, který neumožňuje těm „barbarům” sedět v židli jako „civilizovaný“ člověk. Ochablé svalstvo však máme my, ne oni. Jsme stále ještě homo sapiens, nebo se z nás stal homo sedentarius, člověk sedavý?
Žádný článek o dřepu by nebyl úplný, kdyby se nezmínil i o dřepu během vyměšování. Není však co říkat: záchodové mísy a poměrně nedávný výmysl, že se u těchto „aktivit“ bude sedět, je jednoznačně špatný, nepřirozený a nezdravý. Zároveň je to další důvod, který dřep úplně vytlačil z našeho života.

Jak na dřep?
Obliba dřepu u dětí a tradičních národů by nás měla přesvědčit o tom, že se nejedná primárně o posilovací cvik, ale o odpočinkovou pozici. Jak tedy vrátit zpět to, co jsme měli v dětství?

Celý článek najdete v tištěné Nové Regeně.

 

You Might Also Like