Co má vědět a dělat dvounožec

6.2.2013

Průměrný člověk během dne ujde na 10 000 kroků. Nemá smysl se litovat, nohy pohyb potřebují. Úsloví „jedu tam dvojkou“ kdysi znamenalo po svých dvou, tedy pěšky, zatímco dnes označuje tramvaj, autobus, trolejbus atd. s číslem 2. Podle přiléhavé definice je noha skutečný umělecký výtvor. Tvoří ji 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů. Krev v nohou proudí tepnami, žílami a vlásečnicemi, dolními končetinami rovněž vedou nervy. Východní medicína považuje nohy za energetickou řeku těla.

Přestože jsou nám nohy dány na celý život, příliš si jich nepovažujeme. Slovně možná ano, avšak prakticky o své dolní končetiny nepečujeme, natož abychom je doslova hýčkali. Přitom právě nohy péči nezbytně potřebují nejen občas, ale stále. Uvědomujeme si to vždycky, jakmile nás začnou zlobit (bolet, pálit, trápit). Samotná bolest nohou je velice častá – příčiny jsou někdy banální, jindy však vážné. Bolesti přitom mohou vycházet z onemocnění všech základních součástí dolních končetin: z tepen, žil, svalů, nervů a kostí.

Problémy časté a nejčastější
Svalové křeče provázené nepříjemnými bolestmi postihují častěji ženy. Příčinou bývá nedostatek hořčíku (magnésia). Většinou pomáhá doplnění stravy o hořčík a masírování nohou.

Polyneuropatie se projevuje bolestmi, pocity pálení či brnění nohou nejčastěji v okrajových oblastech končetin. Jde o skupinu poruch související s poškozením dlouhých nervů, typicky v dolních končetinách. Příčiny se hledají těžko, může jimi být alkoholismus, cukrovka I. i II., nádorové procesy. Vyšetřuje se EMG, léčba bývá svízelná.

Brnění končetin typicky provází roztroušenou sklerózu, metabolická a hormonální onemocnění, nádory, nedostatek vitaminů či pokročilý alkoholismus. Často však jde o útlak nervů spojený s nemocemi páteře. Upraví se rehabilitací, případně ortopedicky.

Syndrom neklidných nohou není nebezpečný, ale postiženým ztrpčuje život: podstatou jsou nepříjemné pocity, které zmizí, jakmile se nohou pohne. Předpokládanou příčinou je nedostatek železa a snížená koncentrace dopaminu v těle. Syndrom doprovází některá závažná onemocnění, obtíže se zhoršují věkem a v těhotenství. Předpokládá se vliv genetických faktorů. Rozhodně je nutné provést ultrazvuk žil dolních končetin. Problém léčí neurologové podáváním železa a léků zvyšujících obsah dopaminu v těle. Doporučuje se fyzická aktivita a masáže.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like