Choroš oříš

16.5.2011

Představíme si další zajímavou léčivou houbu – choroš oříš. Zdálky se její plodnice podobá velké mořské mycí houbě. Třeň vyrůstá ze dřeva a postupně se větví do množství tenkých nožek, jež nesou malé, okrouhlé, různě zprohýbané a dovnitř prohloubené kloboučky. Oříš málo červiví a nedá se zaměnit za jedovatou houbu. Příjemně voní a chutná po oříšcích. V kuchyni je dobře použitelný a nadto se může pochlubit množstvím příznivých léčebných účinků.

Oříš je saprotrofická dřevní houba působící bílou hnilobu. Vyskytuje se v teplých oblastech Severní Ameriky, Jihovýchodní Asie i v Evropě a zřídka i u nás. Plodnice se objevují od července do října v listnatých a smíšených lesích, na hrázích rybníků, na bázi kmenů, kořenech i rozkládajících se pařezech listnatých stromů a vzácně i na jehličnatých stromech. Životní vývojový cyklus oříše se liší od cyklu jiných dřevních hub. Podhoubí, které osídlilo dřevní hmotu, vytvoří pod zemí kompaktní masu mycelia zvanou sklerocium, které tvarem připomíná kus černého trusu vepřů. Je tvrdé a po namočení ve vodě změkne a teprve v příznivých podmínkách se z něj na povrchu půdy INZERCE vyvine plodnice, které mají větvený hlavní třeň na trs jednotlivých drobných třeňů s klobouky. Plodnice mají moučnou chuť a příjemně voní. První zmínky o léčivých účincích oříše pocházejí z Číny ze Shennongova kánonu bylin (cca 250 n. l.), kde je zařazen mezi byliny při léčbě účinné, ale nedoporučené k dlouhodobému užívání. V Číně byl v minulosti používán choroš oříš hlavně jako osvědčené diuretikum (látka podporující vylučování vody a elektrolytů v moči – pozn.red.).

Účinné látky
Oříš obsahuje především vlákninu (47%), bílkoviny (8%) a sacharidy. Houba je bohatá na minerální prvky (vápník, draslík, železo). Z biologicky aktivních látek obsahuje houba ergosterol, biotin, polysacharidy zejména PPS (Polyporus polysacharid) a četné polypeptidy. V Japonsku bylo z houby izolováno 7 triterpenoidů nazvaných polyporusterony. Ergon – ergosterolový derivát izolovaný z oříše byl testován na různých buněčných liniích nádorů. Nejvyššího cytotoxického efektu bylo dosaženo vůči buněčným liniím nádoru tlustého střeva a žaludku. V houbě obsažené polysacharidy potlačují růst sarkomu 180 a Ehrlichova nádoru. Účinné látky z houby působí na nádory tak, že potlačují replikaci DNA a DNA v jejich buňkách. Triterpenoidy izolované z oříše vykazují cytotoxickou aktivitu vůči leukemickým buňkám. Japonští vědci zjistili, že působením triterpenoidu dojde ke zvýšení intenzity růstu srsti pokusných myší. Podobně reagovaly i tkáňové kultury folikulů lidských vlasů. Těchto výsledků využily někte ré kosmetické firmy, které z výtažků z oříše vyrábějí prostředky na růst vlasů.

Jako diuretikum i podpůrná léčba nádorových onemocnění
Oříš se osvědčil zejména jako diuretikum a to bez vedlejších účinků např. u současného zánětu ledvinné pánvičky a ledviny a při zánětu ledvin. Oproti běžným diuretikům oříš pomáhá zvyšovat produkci moči bez zvýšeného množství vyloučeného draslíku. Bývá také často zmiňován jako přírodní prostředek pro prevenci tvorby ledvinových kamenů a při léčbě infekcí močových cest. Klinické studie poukázaly na účinnost houby při léčbě nádorového onemocnění plic a leukemie. Extrakty z oříše se osvědčily zejména při podpůrné léčbě nádorového onemocnění, především u těch nádorů, které se šíří lymfatickým systémem a to karcinomu prsu, prostaty, plic a dě lohy. Polysacharid označený jako PPS má protirakovinné účinky, hlavně při léčbě nádorového onemocněním plic a žaludku, a pomáhá také při léčbě revmatismu a otoků.

Oříš na kachexii i chlamydie
Konzumace houby měla podle čínské studie na 146 pacientech i pozitivní vliv po operaci nádoru močového měchýře na snížení opětovného výskytu choroby a to v 50% případů. Kachexie – vyčerpání organismu osob nemocných rakovinou je způsobena bílkovinou toxohormonem – L, který vylučují rakovinné buňky. Polysacharidy z choroše oříše potlačují kachexii vyvolanou tímto toxohormonem. Polysacharidy vykazovaly pročisťovací účinky u radikálů superoxidů. Oříš a extrakty z něj se využívají k podpůrné léčbě virových a bakteriálních chorob (hepatitida typu B a Staphylococcus aureus). Vykazuje inhibiční aktivitu u močopohlavní gramm negativní bakterie Chlamydia trachomatis.

[hidepost=0]

Oříš i v tabletách
Oříš je výborná jedlá houba a dá se všestranně kulinářsky využít. Vyžaduje ale delší tepelnou úpravu. Může se i nakládat do octa, ale není vhodná k sušení. Na trhu s doplňky se nabízejí ale pouze sklerocia houby v sušeném stavu, případně extrakty obsahující 30–40% polysacharidů. Na českém trhu je k disposici produkt z USA nazvaný Polyporus MRL, což je biomasa houby (mycelium se zárodky plodnic) se zbytky kultivačního media, která obsahuje všechny zmíněné účinné látky a proto působí komplexně. Výrobek je dodáván ve formě tablet s přiloženým návodem k užívání.

Pěstování není snadné
Před několika desetiletími byla sklerocia oříše získávána pouze sběrem v přírodě. V rámci zvýšené ochrany přírodních zdrojů a v důsledku narůstající poptávky po této houbě byly učiněny první pokusy s jeho pěstováním. Pěstování houby není snadné. V USA se doporučuje kultivovat houbu v přírodě tak, že se poblíž rozkládajících se kořenů stromů nebo pařezů vykope rýha a do ní umístí sadba oříše. Vhodné jsou kořeny již napadené podhoubím parazitické václavky. V příštím roce při odkrytí zaočkovaného místa již bývají nalezena sklerocia oříše. Podhoubí oříše můžeme také očkovat na špalky dře va břízy, dubu, buku, vrby a javoru. Po vytvoření četných zářezů se do dřeva umístí sadba houby napěstovaná na pilinách, špalky se zakopají do země, zasypou písčitou půdou a mulčují vysokou vrstvou tlejícího listí. Po 3 letech se na špalcích objeví sklerocia oříše. Oříš ale nejlépe kolonizuje substrát, který byl předem osídlen a narušen již jinou houbou. Pouze na takovém substrátu oříš snadněji vytvoří také sklerocia. Proto asijští pěstitelé oříš pěstují na blocích vyplozeného substrátu jiných dřevních hub (šiitake, lesklokorka), který po naočkování podhoubím oříše kladou do země a později z něj sklízí i sklerocia houby.

Plodnice choroše oříše vydrží uskladněné v chladu i několik dní. V kuchyni se dá použít velmi dobře, a přestože vyžaduje delší tepelnou úpravu, jelikož má tužší dužinu a tím pádem je hůře stravitelný, jedovatý není. Podobá se jedlému trstnatci lupenatému, který se od oříše liší postranními, klínovitými nebo vějířkovitými kloboučky. Je velmi chutný připravený na guláš, jemně ochucený česnekem, v houbovém rizotu i polévce.

[/hidepost]

You Might Also Like

11 Comments

 • Reply markus 26.1.2021 at 14:23

  LyDBwr https://beeg.x.fc2.com/

 • Reply markus 27.1.2021 at 14:00

  zwkKQi https://buyzudena.web.fc2.com/

 • Reply Pianino 5.2.2021 at 22:05

  You made some decent points there. I did a search on the subject matter and found most guys will approve with your blog.

 • Reply Pianino Programy 7.2.2021 at 8:36

  Très utile poteau il serait CORRECT si I lien ceci sur le mon emplacement ? Merci

 • Reply Metale Obróbka 9.2.2021 at 0:55

  Cecha talentu jest niemoznosc pisania na zamowienie… Poza tym to Zgadzam sie z Toba w 100 i popieram w/w poglady w soposb preSubiektywny 🙂 E. Zegadlowicz.

 • Reply Socjologia 10.2.2021 at 19:07

  My good friend and I were just talking about this particular subject, jane is always wanting to prove me wrong! I am going to present her this particular write-up and additionally rub it in a little!

 • Reply Japan News 12.2.2021 at 19:16

  Great Share! Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 • Reply Norwegia Mapy 15.2.2021 at 22:13

  Zaraz na poczatku zycia ktos powinien nam powiedziec, ze umieramy. Moze wtedy zylibysmy pelnia zycia, w kazdej minucie kazdego dnia. – Michael Landon

 • Reply www.Filozofia.XMC.pl 19.2.2021 at 9:32

  I think that is among the most vital info for me. And im satisfied studying your article. However wanna remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 • Reply USA Portal 22.2.2021 at 20:40

  We wanted to share with you the best way impressed I’m in your service and product. I really wanted one to know that am almost certainly going to order extra of my own stuff via you due to their low fee in freight along with the speedy shipping and delivery. Just wanted to tell someone the event I just simply had onto your site. My newbie and ?t had been so effortless. Everything was now and quite a confusion. Free WebWebmaster

 • Reply Japonia Szkolnictwo 26.2.2021 at 21:29

  A note to Steven – I expect that it would make things seem strange at first, but the majority of people I have spoken to reckon it is still worth trying.

 • Leave a Reply