Celík zlatobýl

1.5.2012

Dříve v našich nyní někoho lesích roste vcelku vzácně celík zlatobýl. Nadšení sběrači a bylinkářští elévi většinou zběsile a mylně sbírají místo něj velmi podobný starček hajní. Ještě štěstí, že je jedovatý jen trochu.

Výhodnější je sbírat zlatobýl kanadský, který je nejen vzrůstu poněkud vyššího, je také méně zaměnitelný, ale hlavně je oblíbeným ozdobným plevelem zahrádek a hřbitovů, odkud se pomocí ochmýřených semen šíří do neudržovaných lokalit okolí měst a podobných smetišť, a je ho kompaktně, snadno a pohodlně dost. Jeho bohatá násada žlutozlatých květů je nejen oku libá, ale mohutným vzrůstem houštiny do výšky půldruhého metru anebo u vzácnějšího zlatobýlu obrovského přes dva metry, maskuje zdařile nepořádek neúspěšných hospodářů pod sebou. V nevysekávaných lokalitách brzy vyhrává nad většinou plevelů díky rychlé a značné růstové aktivitě.

Sběr před rozkvětem
Sbírá se horní část nedřevnaté nati po odpolednách pokud možno před rozkvětem, nebo na začátku květu. Já doporučuji pro urologické použití toliko sdrhnout květ nebo jen květní část natě na začátku kvetení. Je-li již květ rozvitý, tak při sušení dozrává v chmýří a toho je potom všude plno. Zlatobýl kanadský nejvíc. V nose svými nasušenými chloupky, na které se často vyskytuje alergie, umí být zlatobýl velmi protivný.

Na ledviny, játra a trávení
Sušit i skladovat zlatobýl je vhodné ve tmě, ale i tak za normálních podmínek skladování za rok bělá květ i list a potom patří v kompost (knižní obrat – dobré, co?). Žížalám díky značnému obsahu tříslovin ale moc nechutná. Při nepříliš teplém sušení v sušárnách si zlatobýl zachovává těžkou charakteristickou vůni menšího množství obsažené silice, která je ale lepší v čaji než ve vzduchu. V čaji stimuluje ledviny a játra k vyšší produktivitě moči a též žluči, kteréhož druhého efektu se někdy také alternativně využívá. Tomu napomáhá i určitý podíl hořčin a tak mírná žlučopudnost umožňuje i kombinaci do trávicích a metabolických čajovin. Do trávících se zase více hodí výše uvedený starček. Každá z těchto kytek se tedy na trávení hodí jinak. (Nápověda: Komu ulétl smysl, přehlédl vtipný detail.) (Tahák pro příslušníky a byrokraty: i není í.)

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like