Byliny v zahradě i květináči

16.5.2011

Byliny nabízejí vděčnou kombinaci krásy a užitkovosti – a pro ty, kteří nikdy nepocítili chuť pěstovat rostliny, je tato laskavá a štědrá oblast dokonalým uvedením do zahrádkářství. Zanedbatelnou míru úsilí brzy odmění aromaticky stříbřitě zelený porost, vonné dekorativní květiny, pikantní lístky a kořenitá semena. Byliny lze sázet do květinových okrajových či zeleninových záhonů nebo dekorativních květináčů. Protože jsou velice adaptabilní, daří se mnohým z nich na balkonech nebo terasách, a dokonce i v bytech. Tam, kde je k dispozici větší prostor, stává se samostatná plocha vyhrazená bylinám často místem duševního klidu a okouzlení.

Plánování bylinářské zahrady
Než se pustíte do realizace svých plánů, rozmyslete si, kolik času a energie jste ochotni do své bylinářské zahrady vložit a kolik údržby bude navrhovaný projekt asi vyžadovat. Začněte malou plochou a omezeným počtem bylin.

Vybírání místa
Ideálem je tiché, klidné a chráněné místo. Tyto podmínky vyhovují většině bylin a pomohou vytvořit oázu klidu. Snažte se najít místo, které alespoň třemi čtvrtinami své plochy leží po většinu dne na slunci. Protože mnoho aromatických bylin pochází ze Středozemí, je ideální svah obrácený ke slunci pět až šest hodin denně; mívá dobré odvodnění, ale i mimořádný příděl sluneční energie. Všímejte si, jak přes toto navrhované místo přechází slunce, kam padá stín, které kouty jsou chráněné před větrem a kde se udržuje voda. Jeli některá část pozemku podmáčená, vyplatí se před zahájením jakékoli další práce vykopat stružky a vysypat je štěrkem, položit drenážní trubky nebo zvednout záhony, abyste se vyhnuli případnému zklamání a ztrátě bylin. Uvažujte o ochraně proti větru, zejména u vytrvalých bylin, jako jsou rozmarýna lékařská a vavřín. Tradiční živý plot nebo zeď či mříž podpírající popínavé rostliny vytvářejí pocit soukromí, spoutávají vůně aromatických rostlin a snižují vliv nárazů větru. Mohou také omezovat hluk přicházející zvenčí a clonit výhled na nežádoucí objekty. Kromě fyzických aspektů místa si promyslete i jeho polohu se zřetelem k tomu, jak ho míníte využít. Budou byliny blízko vašich dveří do kuchyně, abyste pro ně nemuseli daleko? Bude se jejich vůně linout dovnitř? Anebo si chcete vytvořit bylinářskou zahradu coby útočiště vzdálené činnostem v domácnosti? Ať už je účel jakýkoli, zkuste začít třeba s rozmarýnkou…

[hidepost=0]

Rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis)
Rozmarýna „mořská rosa“, zaujímá zvláštní místo ve spektru mnoha voňavých bylin letní bylinářské zahrady. Jelikož ji provázela pověst, že bystří paměť, stala se znamením věrnosti milenců; některé nevěsty dokonce nosily rozmarýnové věnce „bohatě pozlacené a svázané hedvábnými stuhami všech barev“. Španělé uctívali rozmarýnu jako keř, který poskytl útočiště Panně Marii při její cestě do Egypta. V minulosti se silicemi prosycená rozmarýna pálila v místnostech, kde leželi nemocní, aby pročistila vzduch, a její větve byly rozhazovány v soudních síních jak ochrana před „žalářní horečkou“. V době moru se nosila v duté rukojeti holí a zastrkovala se do váčků nošených na krku, aby bylo možné k ní přičichnout, když se procházelo zamořeným územím. V některých středozemních vesnicích se přes rozmarýnu rozprostírá mokré plátno, aby se při sušení prosytilo její vůní, odpuzující moly. Rozmarýna je také vhodnou rostlinou pro živé ploty, ale jen v nejteplejších oblastech Evropy. V Shakespearově době se takové ploty pěstovaly i v Anglii a tvarovaly se do kulovitých nebo kónických útvarů. Existují i kultivary se zlatými konci větévek a starověké texty se zmiňují o stříbropestré rozmarýně. Potěší nás modrofialovým květem, ale můžeme sehnat i rostliny s jinými tóny modré, růžové nebo bělavé barvy. Stále větší oblibu získávají také rozmarýny převislé, označované prostratus, které se výborně hodí do závěsných nádob. Rozmarýna se vysévá na jaře (nejlépe v březnu), ven se mladé rostlinky vysazují až po otužení na přelomu května a června, množí se řízkováním. Výborně snáší slunce, vyžaduje lehčí a dobře propustné půdy. Zálivku potřebuje pravidelnou, ale střídmou. Nadměrná zálivka a nadměrné hnojení rozmarýně neprospívá, navíc snižuje žádoucí aroma.

Využití:

Pro ozdobu

větvičky – Poskytují vonný skelet, ve věncích a girlandách.

V kuchyni

květy Čerstvá rozmarýna se dává do salátů. Kandované květy jsou ozdobou pokrmů. Roztlučené s cukrem, smíchané se šlehačkou se přidávají do ovocných kompotů. listy Přidávají se v malém množství do pestré škály jídel, zejména do skopového masa, k vepřovému a zvěřině. Rozmarýna se používá k ochucení pečených brambor a k přípravě bylinkového másla. Malé množství můžeme použít i k luštěninách, pomáhá jejich lepšímu trávení. Rozmarýna se přidává do jemných octů a bylinkových olejů. Do salátů používáme jen velmi mladé lístky nebo drcenou a sušenou rozmarýnu, pro svou svou aromatičnost a chuť vše velmi střídmě, jinak získáme až hořkou pachuť.

V domácnosti

větvičky – Čerstvé větvičky se dávají do místnosti k osvěžení vzduchu. listy – Hrst rozmarýnových listů se vaří v 475 ml vody 10 minut, aby vznikl antiseptický roztok k mytí příslušenství a koupelny. stonek – Větévky se dají využít jako jehlice na grilování, aromatizují i ochutí připravované jídlo. sušená rostlina – Stejně jako levanduli můžeme rozmarýnu vkládat do šatníku proti molům.

Pro zdraví

Použití rozmarýny je vhodné především při na – dýmání, trávících a chuťových poruchách, povzbuzení krevního oběhu a organismu celkově, hlavně po virových onemocněních a vyčerpání. Nejčastější formou použití je čaj, který připravíme z 1 lžičky sušené rostliny zalité vroucí vodou, necháme 5–10 minut louhovat, čaj slijeme. Pijeme nejvýše 2 šálky denně. Na povzbuzující koupel zalijeme 25 gramů rozmarýny 1 litrem horké vody a směs přilijeme do koupele.

Rizika

Opatrnost a konzultace s lékařem či bylinářem se doporučuje při použití rozmarýny těhotným a kojícím ženám, u lidí trpících vysokým krevním tlakem a epilepsií. Silice může u citlivých osob vyvolat na kůži podráždění. Ale při běžném použití v malých dávkách jakožto koření v kuchyni či dekoraci v interiéru rozmarýna nepředstavuje žádné riziko.

[/hidepost]

 

You Might Also Like