Bylinky šamanů II.

7.9.2012

V dalekých končinách Jižní Ameriky se skrývá neuvěřitelná síla léčivých rostlin. Domorodci tam již po staletí využívají těchto účinných prostředků k léčbě celé škály onemocnění. K léčení se využívá téměř všechno živé – liány, byliny, keře, palmy, extrakty ze zvířat, někdy i písně a zaříkávání. Odvary, výluhy i nálevy z léčivých rostlin označujeme za čaje, i když nejde o klasický čaj připravený z čajovníku. Jde o nápoje léčivé, posilující i třeba jen osvěžující z darů, které jim nabízí příroda. Postupem času se tyto „poklady“ dostaly do ostatních kontinentů naší Země, aby pomáhaly.

RUDÉ LAPACHO (tajemný ochránce našeho organismu)
Rudé lapacho (vyslovujeme lapačo) je strom dorůstající výšky až dvaceti metrů, jehož kmen dosahuje průměru až přes sedmdesát centimetrů. Kůra je poměrně hladká, zevně šedá, uvnitř červenohnědá. Velmi tvrdé dřevo je zelenohnědé se žlutými krystalky lapacholu. Listy jsou vstřícné, složené ze šesti lístků, celokrajné či mírně pilovité. Pětičetné květy jsou uspořádány v jednoduchých květenstvích. Květy mají tmavočervenou barvu a objevují se v suchém ročním období, tedy v prosinci až v únoru. Latinský název tohoto stromu je tabebuia impetiginosa. Domorodci tomuto stromu říkají tajy, což v překladu znamená síla a moc.

Co lapacho obsahuje?
Lapacho je poměrně hojně rozšířeno v tropických deštných pralesích Jižní Ameriky. Drogou je vnitřní část kůry červené barvy, Voní po vanilce a má trpkou, stahující chuť. Obsahuje především lapachol, dále vanilin, furan, organické kyseliny, saponiny, katechiny, biofl avonoidy a další. Neexistuje tedy pouze jediná kouzelná látka vyskytující se v kůře tohoto božského stromu. Jeho rozsáhlá léčivá síla vzniká právě v kombinaci všech přítomných látek v něm obsažených. Jednotlivé komponenty podávané izolovaně by takových účinků dosáhnout nemohly.

Léčivé účinky lapacha
Podle tradiční indiánské medicíny má lapacho značný protinádorový účinek a to při zevním i vnitřním použití. Tlumí též rozvoj leukémie a pomáhá léčit nejrůznější disharmonie v těle, například po chemoterapii, ozařování či užívání psychofarmak. Tato droga odstraňuje z organismu těžké kovy, normalizuje činnost vnitřních orgánů, jako jsou ledviny, játra, slezina. Lapachol a ostatní složky pomáhají zničit mikroorganismy, které vyvolávají infekční choroby od malárie po běžné afty. Dále je ho možno použít při astmatu, horečkách, bronchitidě, zánětech, revmatických potížích, kožních neduzích a mykózách, při diabetu, skleróze, Parkinsonově chorobě, revmatismu, sexuálních potížích, chudokrevnosti.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like