Budeme mít děťátko!

3.4.2012

Těhotenství by mělo patřit k nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Ale i tento kouzelný čas mohou provázet zdravotní problémy a nepříjemnosti. Příroda je však všemocná a nabízí nám nepřeberné množství bylinek, s kterými si můžeme velmi šetrně pomoci. Tak s chutí do toho!


Nevolnost a zvracení

Nevolnosti, mdloby a zvracení se obvykle objevují do třetího měsíce, ale u některých žen přetrvávají až do porodu. Tyto problémy jsou obvykle spojeny s citlivostí na pachy. Tento jev může být příznakem nedostatku zinku.

Zinek si doplníme nejlépe užíváním dýňového oleje. Doporučuji ho užívat ráno a odpoledne po 1 lžičce. Aby se zinek do organismu dobře vstřebal, potřebuje k tomu vitamin A. Ten v ideálním množství obsahuje rakytník řešetlákový, koupíme ho například ve formě šťávy. Doporučuji ho užívat v poledne a večer po 1 čajové lžičce. Doplníme si tak i vitamin C, E a další stopové prvky.

Pozor na přepálené tuky!
Při nevolnostech a zvracení je vhodné rozdělit si jídlo do menších porcí a jíst vícekrát za den. Dále se snažíme omezit na minimum smažené a pečené pokrmy (především masové), poněvadž zatěžují organismus a musí se dlouho trávit.

Pomůže i zázvor nebo máta
Při nevolnosti je dobré rozžvýkat kousek sušeného zázvoru nebo vypít pár doušků slabého zázvorového či mátového čaje.

Skořicové sušenky
Potřebujeme: 1 lžičku mleté skořice, 1 vajíčko, 250 g celozrnné hladké mouky, 100 g másla nebo bio margarínu, 120 g hroznového cukru, 1 lžičku bio prášku do pečiva Postup: Všechny uvedené ingredience smícháme dohromady a vypracujeme těsto. To pak rozválíme na válu a pomocí formiček vytváříme různé tvary, které pokládáme na plech. Sušenky pečeme na 160 stupňů Celsia asi 8 minut.

Zázvorový čajík
Při nevolnostech můžeme tento čaj popíjet ke snídani a před obědem.
Potřebujeme
: 1 lžičku nastrouhaného kořene zázvoru, 2 dl vroucí vody, 1 lžičku citrónové šťávy, 1 lžičku medu
Postup: Zázvor zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, pak přecedíme, přidáme med a citrónovou šťávu, promícháme.

Aromaterapie zklidní podrážděný žaludek
Rovněž aromaterapie nám nabízí pomoc. Osvědčeným prostředkem je například citrónový éterický olej, nakapeme do buďto aromalampy (na 2 polévkové lžíce vody 4 kapky éterického oleje a zapálíme svíčku) nebo si přímo přičichněme k lahvičce a zhluboka se prodýcháváme. Lahvičku raději nosíme pořád u sebe.

Pálení žáhy

Příčinou pálení žáhy jsou hormonální změny a rostoucí děloha. Žaludeční šťávy se dostávají do trávicí trubice a způsobují nepříjemné pálení. Žaludek je stlačován, a proto je vhodné jíst po malých dávkách několikrát denně.

Pozor na cukr a mléko!
Rovněž je vhodné omezit na minimum konzumaci bílého cukr, kakaa, kávy a kravského mléka. Bílý cukr můžeme nahradit medem, ovocným či hroznovým cukrem, koncentrovanou jablečnou šťávou. Pozor, ale ani s těmito přírodními sladidly to nijak nepřeháníme! Kravské mléko silně zahleňuje a neobsahuje skoro žádný pro tělo využitelný vápník. Jestliže jsme milovníky mléčných výrobků, tak upřednostňujeme raději kysané. Zdravější variantou jsou určitě rostlinná mléka – rýžové, ovesné, jáhlové nebo kozí výrobky.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like