Budeme mít děťátko! II.

2.5.2012

Těhotenství by mělo patřit k nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Ale i tento kouzelný čas mohou provázet zdravotní problémy a nepříjemnosti. Příroda je však všemocná a nabízí nepřeberné množství bylinek, s kterými si můžeme velmi šetrně pomoci. V minulém čísle jste se mohli seznámit s bylinkovými doporučeními a recepty na neduhy v průběhu těhotenství, dnes se zaměříme na samotnou dobu porodu a šestinedělí.


Porod

Vůně éterických olejů pomáhají zpříjemnit prostředí porodních místností, zmírnit bolesti a uvol – nit napětí. Používáme je do aromalampy, k masážím či koupeli. Masážní směs je dobré mít vyrobenou již několik dnů před plánovaným termínem porodu. Trvanlivost se prodlouží uskladněním v chladničce.

Porod se blíží!
Týden před předpokládaným termínem porodu by si ženy měly 2× denně masírovat oblast břicha, podbříšku a kříže směsí 4 lžic panenského rostlinného oleje, 3 kapek levandule a 3 kapek jasmínu. Tímto způsobem si připraví hladké svalstvo dělohy k nadcházejícímu porodu.

Éterické oleje a jejich účinky při růz ných fázích porodu:
Levandule – pomáhá uklidnit rodičku, která trpí silnými bolestmi. Její aroma uvolňuje také napětí u budoucího tatínka. Je vhodná k aromatizaci vzduchu, masážím či do koupele.
Neroli – aromaterapeuti ho používají k uklidnění rozrušených otců, kteří mají strach, že nezvládnou situaci a budou partnerce slabou oporou. U této silice stačí jen několikrát přičichnout k lahvičce.
Verbena – k této silici podobně jako u neroli stačí také jen přičichnout z lahvičky. Toto aroma je vhodné pro budoucí matky, které začínají panikařit a mají pocit, že porod nezvládnou. Verbena zbavuje napětí a zvyšuje koncentraci na porod.
Heřmánek římský – pomáhá přecitlivělým ženám zvládat křečovité bolesti. Je vhodný k masážím.
Směs při slabých stazích – namícháme si ji následujícím způsobem: na 4 lžíce rostlinného oleje dáváme 2 kapky skořice, 1 kapku zázvoru, 1 kapku hřebíčku, 2 kapky verbeny. Touto směsí silně masírujeme oblast podbřišku a kříže.
Poporodní masáž – ihned po porodu doporučuji masírovat břicho jasmínovým olejem (na 2 lžíce rostlinného oleje dáváme 4 kapky jasmínu), aby došlo k rychlému oddělení placenty.

Porod je obrovský šok pro matku i dítě
Jakmile se blíží den D – tedy porod, většina rodiček začíná panikařit. Jsou ustrašené a podléhají velkému napětí. Na tyto stavy je úžasná například esence z kejklířky skvrnité či devaterníku penízkového. Ze své zkušenosti bych doporučila nastávající mamince při začínajícím porodu 5 kapek z krizové esence, uvolní totiž tělo i mysl a porod má mnohem hladší průběh.

[hidepost=0][/hidepost]

 

You Might Also Like