Bříza

3.9.2012

Stromek tu větší, tu menší, který vyniká skromností a schopností se udržet na neuvěřitelných místech, kam jeho semeno odvál vítr. Ve skalách, ale i na zanedbaných okrajích střech nebo ve vykotlaných stromech jiných značek, zkouší bříza prospektorsky nuzné podmínky hrstičky navátého prachu a zeminy zachycené kdesi v těžkém nevlídnu a hynoucí v důsledku nedostatečné zálivky mimořádně snaživého a příliš slunného léta.

Bříza díky své na strom neobvyklé skromnosti dobře snáší i kyselé půdy okrajů rašelinišť, chudé a tenké půdní podmínky skal, suchých pasek a tak nějak míst, kde to jiným plevelným stromům a keřům moc nejde. Vyběhne štíhlým vzrůstem nahoru jen do oblasti dostatku světla, rozestře listoví a neklidně košatí. V konkurenčním prostředí vyšších stromků dokáže narůst do tvaru krásného vysokého stromu ozdobeného nepřehlédnutelnou a charakteristickou v pruzích se odlupující bílou blanitou kůrou, ze které lidová tvořivost dokázala vyrábět i nádoby a jiné potřebné domácí předměty a kterou také staromódní trampi používají k podpalu promáčeného dříví místo tuhého lihu nebo parafínových podpalovacích novinek moderních a rožnících.

Bříza – její olej a míza
Měkké, řídké a snadno se kazící dřevo bříz sice nemá valné využití v dřevozpracujícím průmyslu, ale dá se z něj destilovat březový olej a březový dehet. Přesnou technologii neznám, ale pamětník mi vyprávěl, že medu podobná barvou i tekutostí frakce březového oleje se údajně za války používala v sovětské armádě jako zevní lék na ošetření zranění v těžce nehygienických podmínkách bojiště a obvaziště. Použití bylo adekvátní podmínkám – naběračka této medu podobné látce se napatlala do díry po kulce, střepině, na odřeninu, popáleninu, otevřenou zlomeninu apod. a prosytil se tím i oděv nad ránou, který se na ránu připlácnul, ale nepřischnul a čekalo se na chirurga. Mnohdy i několik dnů. Od chvíle, kdy se toto začalo používat, tak údajně až neuvěřitelně poklesla vysoká úmrtnost raněných na infekce na minimum a navíc se výrazně zrychlilo hojení. Po válce se v chudém hospodářství tento dehet využíval na vyrážky, lišeje, ekzémy, popáleniny a vnitřně při katarech a vředech žaludku. A nakonec byl uklizen na okraj zájmu, aby nepřekážel ve výhledu na mnohem dražší a honosnější vysokorabatá léčiva. Urostlé břízy jsou na jaře velkým dodavatelem mízy, která se jímá do nádob a využívá také. Urostlý strom dodá bez problémů až 50 l.

Tohle vyzkoušené nemám, protože se to u nás nesmí. Kdybyste si to ale na své vlastní bříze (pod trestem exekučního vykácení celého lesa, vyvlastnění, zavření až zčernání a pokuty) chtěli dovolit, je doporučováno do nekovové nádoby nalít lžíci oleje, aby zabránil povrchové oxidaci a odparu břqezové vody.

[hidepost=0][/hidepost]

 

You Might Also Like