Bolí vás záda? Srovnejte si je s Breussem a Dornem

5.12.2012

Se zdravotními problémy, zvláště pokud se týkají bolavých zad, se setkáváme denně. Podle různých studií až 95 procent tzv. euroatlantické populace jimi trpí alespoň jednou za život.

Bolesti zad, nazývané také vertebrogenní onemocnění (vertebra – latinsky obratel), představují obrovskou škálu problémů. Podle lékařských zpráv ročně nově onemocní pět procent lidí a jednomu procentu potíže zůstávají. Tato onemocnění mají akutní i chronický průběh (pokud onemocnění trvá více než 6 týdnů nebo se opakuje alespoň dvakrát do roka), omezují nás v běžném denním životě a jsou pravděpodobně nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. Příčin bolavých zad je celá řada. Pomineme-li důvody jako jsou stres, nadváha, degenerativní onemocnění páteře a me – ziobratlových plotének, infekce, rakovina, nemoci žlučníku, ledvin a jater, úrazy a uskřinutý nerv, je nejčastější příčinou našich bolestí vyklenutí ploténky, vybočená kostrč či zablokovaná krční páteř. Bohužel velmi často si za tyto problémy můžeme sami např. špatným držením těla, nevhodným cvičením a protahováním, nebo naopak nedostatkem pohybu, nepřirozenými prudkými pohyby, zvedáním těžkých nákladů, nošením nevhodné obuvi či těžkých břemen na jednom rameni či v jedné ruce, vysedáváním na nevhodných gaučích, křeslech a židlích. Ač jindy stateční, trápí-li nás záda, utíkáme se k odborníkům. Podle seriozních lékařských pramenů zůstává až 90 procent bolestivých problémů v oblasti bederní a křížové páteře bez diagnózy, tj. příčina neznámá a tutíž klasickou medicínou neléčitelná, a tak se jen poslušně ládujeme tabletkami proti bolestem. Někdy si necháme poradit od již zkušených kamarádů a dopřejeme si rozmarýnovou koupel či horkou sprchu, podkládáme kolena polštářem, přikládáme studené či naopak teplé obklady, křenovou placku anebo směs kostivalu, medu a olivového oleje, konzumujeme šťávu z bezinek, a ležíme a čekáme, až nějaká ta zaručená kúra zabere a bolesti odejdou. Návštěvníci center nabízejících alternativní a komplementární terapie si nemohli nevšimnout těch, které slibují úlevu právě při bolestech zad. Mezi těmito terapiemi bezesporu vedou Breussova masáž a Dornova metoda. Proslulý léčitel Rudolf Breuss (někdy se píše o doktoru Breussovi, ale i když byl poměrně vzdělaný a velmi sečtělý, vysokou školu nikdy nestudoval) žil v letech 1899–1990, pocházel z Rakouska a tvrdí se o něm, že svými jednoduchými a spolehlivými metodami, jimiž léčil nejrůznější neduhy a nemoci, zachránil život desítkám tisíc lidí. K jeho nejznámějším terapiím patří léčba rakoviny čerstvými ovocnými a zeleninovými šťávami a masážní technika, kterou jsem si nazvala 3J.

3J – Jednoduchá, Jemná a Jedinečná. I tak by se dala nazvat tato citlivá metoda určená k narovnávání, vyživování, vytahování a posilování páteře. Jedná se o velmi jemnou, ale energetickou masáž páteře, která tiší bolesti zad, uvolňuje svalstvo, pomáhá znovu získat ohebnost a mobilitu a zlepšuje krevní oběh. Rudolf Breuss tvrdil, že neexistuje něco jako opotřebované ploténky. Byl toho názoru, že je možno výživou, masáží a vhodným olejem dosáhnout jejich částečné regenerace. K masáži doporučuje zahřátý třezalkový olej (Třezalka tečkovaná Hypericum perforatum, lidový název je svatojánská bylinka), který má mimořádné léčivé účinky v souvislosti s nervovým zakončením.

Třezalkový olej vyrobíme macerací květů třezalky v olivovém nebo slunečnicovém oleji.
Olej je červené barvy a má zklidňující a antidepresivní účinky, doporučuje se i k léčbě popálenin, omrzlin, ran, hemoroidů a vředů. Pozor, zvyšuje fotosenzibilitu, kterou způsobuje hypericin, takže se po masáži tímto olejem nedoporučuje slunění, aby u citlivých osob a osob s nedostkem pigmentu nedocházelo k červenání kůže a netvořily se puchýře. Olej se vstřebává do kůže a proniká až k obratlům (Rudolf Breuss s notnou dávkou nadsázky přirovnává následující proces k nabobtnávání sušených hub ve vodě) a podílí se tak na regeneraci pohmožděných plotének, oddaluje obratle od sebe a tím se zvyšuje fl exibilita páteře. Masáž je velmi jemná a nenásilná, pomalá, ale rytmická, spočívá ve střídání čtyř hmatů v sériích, které terapeut opakuje alespoň desetkrát a aplikuje přímo na páteř(!) a svaly kolem páteře (trapézový, rombický, široký zádový a vzpřimovač páteře) , zároveň je ošetřen i meridián močového měchýře, a tak dochází k uvolnění energetických bloků. Na závěr terapeut překryje páteř hedvábným japonským papírem, který zde má izolační funkci, zakryje záda nahřátým ručníkem a nechá klienta odpočívat minimálně 10 minut.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like