Bolesti (od) krční páteře

6.5.2011

Úsek páteře „mezi hlavou tělem“ patří k nejproblematičtějším úsekům páteře jako takové. Páteř bolí nejvíce v oblasti šíje, pak v kříži a na třetím místě je to oblast mezi lopatkami.

Krční páteř – díky naší vzpřímené poloze – nese kulatou zátěž – hlavu. Ta se – na „horním konci“ krční páteře – může otáčet v podstatě trojdimenzionálně a provádět velmi jemné pohyby. Hlava totiž spočívá na velmi důmyslně utvářených pohyblivých kloubech, po nichž svými „styčnými ploškami“ klouže. Když ale „neklouže“ zcela hladce, tak je zle a přijdou bolesti. Podobné platí pro celou krční páteř složenou z celkem sedmi krčních obratlů, vazů, z příslušných meziobratlových plotének a z mnoha malých meziobratlových kloubů či spíše „kloubků“. To vše je drženo dohromady pouhým tlakem/tahem svalů, podobně jako třeba kolenní klouby, které též často bolí. Je to o tom, že části těla držené „pohromadě“ převážně jen svaly a vazy dělají problémy.

Co na krční páteři vlastně bolí?
Bolet mohou všechny jmenované měkké tkáně. Kostní a chrupavčitá tkáň bolí minimálně. Aby to nebylo tak jednoduché, těsně kolem páteře – otvory v příčných výběžcích krčních obratlů – probíhá (vertebrální) tepna, která vede krev „do hlavy“. Ano, kosti až tak nebolí, ale krční obratle mají tu nepříjemnou vlastnost, že se na nich tvoří „výrůstky“. Ty pak mohou utlačovat jak nervy vystupující kolem obratlů, ale od určitého umístění a velikosti nakonec mohou zužovat vertebrální tepnu a částečně omezovat krevní zásobení mozku okysličenou krví, což může mít pro dotyčného vážné důsledky. Jsou tu ještě meziobratlové ploténky. Ty mohou měnit svou polohu a – jako výhřez – bolestivě tlačit na okolní tkáně. „Miniaturní“ meziobratlové klouby jsou také klouby a mohou být postiženy většinou nemocí, které klouby postihují, na což se zapomíná. A pak jsou tu svaly, které musí být nekonečné hodiny v napětí, aby „udržely hlavu na krku“. Odpočinou si jen v noci vleže. Svaly nohou jsou také „pověřeny“ udržováním vzpřímené polohy, ale (společně se svaly bederní páteře) si odpočinou vsedě a prokrví se při chůzi či sportu. Ale svaly kolem krční páteře svaly si odpočinou jen vleže. Spolu se srdcem pracujícím „nonstop“ a se svaly nohou udržujícími polohu vstoje jsou svaly krční páteře těmi nejvytíženějšími v těle.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like