Anýz (Bedrník anýz)

27.6.2013

Anýz má vlastnosti popšoubyznysových superstar a tak je také se životem spokojen toliko na slunci. K tomu požaduje perfektní servis kvalitního hnojení, omezovače průvanu, dobrou zálivku, lehčí hlinitopísčitou půdu s dostatkem vápníku a dobře zbavovanou rostlinné konkurence. Slíbíte-li takové ideální podmínky, tak se snaží vysokou klíčivostí i po více letech je nikomu nepřenechat. Faktem je, že jižní krajina až středomoří je pro produkci velmi žádané anýzové silice optimálnější lokalitou a místo u nás obvyklých do 2 % silice udělá klidně i údernických 6 %.

Je zvláštní, že taková světlomilná rostlina má silici s hlavní účinnou složkou anetolem, který se na světle rozkládá. Jinak je semeno anýzu také bohatým zdrojem olejů a bílkovin. Silice se skladováním pilně odpařuje a ve skladu vytváří velmi příjemné aroma, které se vcucne i do omítky a voní ještě dávno po tom, kdy jste zdroj vůně pro nedostatek vůně vyhodili. Proto je dobře předobře dobře nasušené semeno vložit do dobře uzavřených obalů a uložit do tmy a chladu sklepení, a vůni si nechat pro terapeutické potřeby. Neprodyšné obaly je vhodno používat nejen proti ztrátě silice, ale i návratu vlhkosti a příchodu myší, kterým je anýz neodolatelnou pochoutkou.
Anýz zároveň kromě jiných pozitiv pozitivně odpuzuje negativní vši. Takže lze očekávat, že myši naplněné vaším anýzem budou spolehlivě odvšiveny a za odměnu vám dodají vlastní silici, kterou si značkují teritorium. Pravda je ale, že ta voní jen myším…
Při zavšivení dětí lze doporučit na ně aplikovat rozprašovačem trochu silice hned, jakmile (pro ně však spíše jaknemile) je hadicí po dětských venkovních hrách trochu očistíte, abyste si do domácnosti vpustili jen ty vlastní, až rozeznáte, které z nich to vlastně jsou. U méně skotačivých dětiček spořádaně hledících na nekonečné debilní seriály do telebedny, supermobilu nebo superbooku (dříve PC) lze očekávat přenos vší lezením po límcích svršků odložených na věšáku, a aplikace je účinná tedy tamo. U dětiček starších skotačících způsobem, o kterém jsme my v jejich věku jen snili zahledění na pečlivě utajované obrázky téměř polonahých a tím poněkud méně cudných soudružek modelek, lze anýzovou silici použít proti osobnímu hmyzu (například muňky nebo přímo filcky) rozprášením i na spodky poházené kol postele. Je-li pokoj pubertálně a postpubertálně bezžensky mužský – tedy kamkoliv rozprašovačem dostříknete.
Zvláštní je, že na anýzovou silici reagují i ptáci. Její vůně odpuzuje například špačky na vinohradu nebo vrabce v ovocných stromech. A naopak přitahuje holuby a je tak holubolibá, že a je tím lze naučit, kde je chcete mít, a kde je tím pádem jejich domov.
Včely a anýz
Včely jsou přitahovány anýzem a jeho vůni lze při dobré anýzové pastvě z medu snadno poznat. Takový odorizovaný med je mnohem vhodnější pro slazení protikašlových čajíčků málo duživým a proto hodným dětem. Hodné oanýzované včely jsou zase méně obtěžovány varoázovým roztočem, který po nacucnutí včelí krve s obsahem anýzového thymolu ap. má tendenci chcípnout mnohem dřív než včela. Včela se těchto siličných látek zbaví do medu, my jí ho sníme a jsme zdraví, krásní, perspektivní a nekašloucí. To mohu miliónkrát odpřisáhnout, když budu mít čas, že jsem ještě nikdy neviděl včelu pasoucí se na anýzu kašlat.
Dávkování
Nicméně nadbytek čisté silice se používal k trávení myší a holubů, kterým nejen voní, ale i chutná jako přídavek do stravy. To nás vede k logické otázce, zda je anýz člověku nebezpečný? Anýz je dle odborníků v terapeutické dávce 1–2 g, tedy asi půl lžičky 3×, tedy do 8 g za den bezpečný. Takže všeho s mírou, případně s mírem v srdci, který u nás v CZ ale musíte hájit s klackem v ruce (ale tak, aby vás nemohli zažalovat pro nepřiměřenou obranu…).

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like